23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Licitationen
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Dansk Håndværk går frem trods krise

Mens mange arbejdsmarkedsorganisationer præsenterer regnskaber med blodrøde tal på bundlinjen og forhøjelse af kontingentet, fremlagde Dansk Håndværks direktør, Erik Møbius i weekenden ved generalforsamlingen i Odense, arbejdsgiverforeningens bedste resultat til dato.

– Dansk Håndværk er lige som alle andre foreninger mærket af krisen og deraf faldende lønsummer i virksomhederne. Til gengæld har vi formået at vokse med en netto medlemstilgang på 15 procent. Dertil skal lægges, at mange af de nye medlemsvirksomheder har en vis størrelse med deraf højere lønsum, ligesom vi har stor fokus på omkostningerne, uden at det på nogen måde går ud over serviceniveauet. Faktisk har vi lavet det bedste resultat nogensinde i Dansk Håndværks historie, siger d Erik Møbius, der ikke mindst glæder sig over at kunne holde kontingentet i ro og samtidig ruste DHV til fremtiden.

Ved generalforsamlingen gav medlemmerne også stor opbakning til planerne om samarbejde med andre organisationer, i første omgang Danske Anlægsgartnere.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.078