23948sdkhjf

NCC køber grund i Skejby

NCC Property Development har erhvervet nogle af de sidste ledige erhvervsarealer i Skejby i det nordlige Aarhus. Grunden, som NCC har overtaget, er på i alt 48.000 kvm og kan bebygges med op til 24.000 kvm erhvervs- eller undervisningsbyggeri.

NCC lægger vægt på, at området i Skejby har de kvaliteter, som skal til for at skabe et attraktivt erhvervsområde. I forbindelse med udbygningen af Skejby Sygehus anlægges der nye veje i området og sammen med den kommende letbane fra det centrale Aarhus, som får station lige op ad det nye erhvervsområde, bliver der optimale adgangsforhold.

Hensigten er at etablere en Company Park, der kan indeholde både Company Houses, hvor lejerne deles om fælles faciliteter, samt domiciler.
Kommenter artiklen
Job i fokus
Gå til joboversigten
Udvalgte artikler

Nyhedsbreve

Send til en kollega

0.094