23948sdkhjf

Togfond skaber strid

Venstres transportpolitiske ordfører advarer mod regeringens planer om en “togfond" baseret på indtægter fra Nordsøen. Transportministeren mener, at det er billigere at flytte passagerne fra bil til tog
- “Togfonden DK" er lavet i huj og hast, og den er overhovedet ikke gennemarbejdet.

Så kontant beskriver Venstres transportpolitiske ordfører Kristian Pihl Lorentzen situationen efter et samråd, der varede næsten to en halv time. På samrådet kunne transportministeren øjensynlig ikke forklare, hvorfor planen om “Togfonden DK" til 27,5 mia. kroner skulle offentliggøres få måneder før resultaterne af en række omfattende analyser foreligger.

Det gælder blandt andet analysen af en fast forbindelse over Kattegat, landstrafikmodellen samt Den Jyske Transportkorridor omkring bane- og vejkapacitet nord-syd i Jylland.

- I sin iver efter at behage Enhedslisten og SF har regeringen set totalt bort fra disse afgørende analyser, der skal belyse de trafikale sammenhænge samt samfundsøkonomien i de kommende projekter. En sådan fremgangsmåde er dybt kritisabel og et brud med den hidtidige tradition i dansk trafikpolitik, der hidtil har baseret sig på grundige analyser af store langsigtede investeringer og et bredt politisk samarbejde om finansiering og gennemførelse, siger Kristian Pihl Lorentzen, der mener, at samrådet viste, at den store investering på 14 mia. kroner i jernbanen mellem Odense og København reelt er et dødsstød for en bro over Kattegat.

Til gavn for få

Han peger videre på, at Togfonden betyder voldsomme investeringer til gavn for forholdsvis få togpassager.

- Virkeligheden er jo, at langt hovedparten af befolkningen er afskåret fra at benytte toget, fordi de er totalt afhængige af bilen – og dermed gode veje. Regeringen har tilsyneladende også tilsidesat erhvervslivets påtrængende behov for bedre veje en række steder i landet som grundlag for vækst og danske arbejdspladser. Gode veje er afgørende for virksomhedernes medarbejde samt transporten af råvarer og færdige produkter, siger Venstres ordfører.

Effektivt trafiktilbud

Men transportminister Henrik Dam Kristensen (S) afviser kritikken.

- Siden 2008 har der været et politisk ønske om at sikre hurtigere og bedre tog til danskerne, og nu kommer regeringen med et helt konkret forslag, som oven i købet er finansieret. Vi skal kunne tilbyde et effektivt og kollektivt trafiktilbud som alternativ til at sidde i kø i bilen, siger transportministeren.

Ministeren afviser, at der er tale om dyrt købte forbedringer for passagererne på tognettet i forhold til, hvad der kunne opnås på vejnettet for de samme penge.

- Prisen for "sparet pr. minut" er betydeligt bedre ved investeringer på togfronten end ved eksempelvis motorveje. Det er simpelthen billigere at flytte passagerne fra bil til tog. Timemodellen vil betyde forbedringer for mange millioner togpassagerer årligt, fortsætter Henrik Dam Kristensen.

Stort ønske

Han afviser ligeledes, at han har været for hurtigt ude med udmeldingen om mere jernbane i forhold til den kommende trafikmodel for investeringer i infrastrukturen.

- Forbedringerne på jernbanenettet har været et ønske på den politiske dagsorden i mange år, og nu har vi en chance for at realisere det, hvis der er politisk mod og vilje til det. Det har regeringen, siger Henrik Dam Kristensen videre.

Med hensyn til finansieringen af Togfonden DK, der er afhængig af indtægterne fra nordsøolien, peger Henrik Dam Kristensen på, at der gennem længere tid er foretaget beregninger, der viser, at trods de svingende priser for råolien er indtægterne til Togfonden et "konservativt skøn".

- Jeg er ikke nervøs for finansieringen, siger transportministeren, der i øvrigt også afviser, at Togfonden er det endelige dødsstød for en fast Kattegatforbindelse.

- Der er vel ingen, der forestiller sig, at man anlægger en Kattegatforbindelse uden at have velfungerende trafiksystemer på begge sider af broen. Det ville være tåbeligt ikke at lade det følges ad. Og Kattegatforbindelsen kommer ikke hele landet til gavn – det gør Togfonden, så det skal være både og, slutter transportministeren.
Kommenter artiklen
Job i fokus
Gå til joboversigten
Udvalgte artikler

Nyhedsbreve

Send til en kollega

0.073