23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Licitationen
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Flest ledige stillinger i Tyskland

Blandt EU-landene var andelen af ledige stillinger i den private sektor højest i Tyskland med en andel på 3,4 procent i første kvartal 2014.





I Danmark var andelen af ledige stillinger på 1,5 procent, hvilket er lavere end i både Norge med 2,3 procent og i Sve-rige med 1,8 procent Lavest i EU var Cypern med en andel af ledige stillinger på 0,2 procent Andelen opgøres som antallet af ledige stillinger i forhold til summen af ledige og besatte stillinger.





Andelen af ledige stillinger er steget i 17 lande i EU fra første kvartal 2013 til første kvartal 2014. Den største stigning fandt sted i Tyskland med 0,4 procentpoint. I Bulgarien, Danmark, Litauen, Luxembourg, Malta og Storbritannien, er andelen også steget markant med en stigning på 0,3 procentpoint.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.125