23948sdkhjf

En presset bygge- og anlægsbranche klarer sig bedre

Ny analyse viser, at anlægsentreprenører og betonvirksomheder hører til blandt bygge- og anlægsbranchens stærkeste. Men branchen er fortsat presset
Bygge- og anlægsbranchen er fortsat en branche under pres, men flere virksomheder klarer sig bedre.

Det viser resultaterne fra revisionsfirmaet Deloittes årlige analyse af bygge- og anlægsbranchen. Flere virksomheder kører således med overskud tre år i træk; de største virksomheder har en svagt stigende soliditet, ligesom færre virksomheder er i fare for at gå konkurs.

Derfor er der også kun en vej at gå for bygge- og anlægsvirksomheder, mener partner Thomas Frommelt fra Deloitte.

- Branchen som helhed og virksomhederne bør arbejde med tiltag, der sikrer en højere indtjening over en længere periode. Dermed vil flere kunne fortsætte den positive udvikling og få løftet indtjeningen, siger partner Thomas Frommelt fra Deloitte.

Øget konkurrence

2.129 virksomheder er med i analysen, der viser, at særligt indtjeningen hos tømrer- og murermestrene er presset i bund.

Men generelt er bygge- og anlægsbranchen de seneste år blevet bedre til at opnå en positiv indtjening, og selvom udviklingen stagnerede i 2013, så er niveauet stadig højt. Her hører særligt anlægsentreprenører og betonvirksomheder til blandt branchens stærkeste.

Men øget konkurrence på store byggeprojekter, dårlige projektstyring internt i virksomhederne og større pres fra udenlandske leverandører på de største byggeopgaver i Danmark har givet de største virksomheder et lavere afkast end mindre virksomheder.

- Processer og kompetencer vedrørende risikostyring og økonomistyring skal forbedres i virksomhederne for at sikre, at det er de rigtige opgaver, der bydes ind på, så de bliver prissat forsvarligt samt at gennemførelsen af projektet kan optimeres, siger Thomas Frommelt.

Kilde til bekymring

Dansk Byggeri peger samtidig på, at bankernes udlånspolitik fortsat er en kilde til bekymring.

- Kreditgivning og begrænsning af garantistillelser fra banker og andre er fortsat en væsentlig udfordring for branchen og er et vilkår, der ikke er blevet forbedret i året, der er gået, siger adm. direktør Lars Storr-Hansen fra Dansk Byggeri.

637 tømrervirksomheder, 253 murervirksomheder, 213 anlægsentreprenører, 552 entreprenører indenfor byggeri, 44 betonvirksomheder samt 430 “øvrige" virksomheder er en del af analysen.
Kommenter artiklen
Job i fokus
Gå til joboversigten
Udvalgte artikler

Nyhedsbreve

Send til en kollega

0.12