23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Licitationen
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Arbejdsmiljøbus får ny co-driver

BAMBUS: Byggeriets Arbejdsmiljøbus har fået en ny konsulent i Hovedstadsregionen i stedet for Lennart E. Høy, som blev ansat sidste år. Lennart E. Høy har efterfølgende fundet ud af at han hellere ville tilbage til sit gamle job som tilsynsførende i Arbejdstilsynet, som han havde orlov fra.

Ny konsulent hedder Claus Mehlsen, 54 år, og oprindeligt uddannet smed. Han har arbejdet meget i byggebranchen med montage af fx gitterkonstruktioner.

Claus Mehlsen har i 12 år været ansat i 3F Nordøstsjælland, hvor han har haft ansvaret for arbejdsmiljøet og deltaget i byggepladsbesøg. Han har således mange års erfaring i arbejde indenfor byggefagene, og som noget af det seneste har han taget en akademiuddannelse i arbejdsmiljø.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.11|