23948sdkhjf

Trafikken kan nu gå uden om Randers

Transportministeren klippede i går snoren til den nye motortrafikvej syd om Randers
I tirsdags gjaldt det første spadestik på Falster til en række fremrykkede projekter på den nye jernbanestrækning mellem Ringsted og Femern-tunnelen.

I går havde transportminister Magnus Heunicke (S) så taget turen til Randers, hvor han åbnede den nye motortrafikvej syd om Randers mellem Sdr. Borup og Assentoft.

En kortege af lastbiler fra Erhverv Randers kørte som de første på den nye asfalt, da ministeren havde klippet båndet.

I sin tale nævnte transportministeren blandt andet, at trafikken mod Djursland nu kan køre uden om Randers by, så også lokalmiljøet kommer til at nyde godt af den nye motortrafikvej.

Transportministeren fremhævede også, at projektet fremmer adgangen til motorvejsnettet for både erhvervsliv og pendlere på Djursland.

- Djursland har mange borgere, der hver dag pendler til Aarhus eller Randers for at komme på arbejde. En stor del af dem kommer til at køre på den nye vej. De vil fremover kunne komme lidt hurtigere på arbejde hver dag – og lidt hurtigere hjem til familien, sagde ministeren.
Kommenter artiklen
Job i fokus
Gå til joboversigten
Udvalgte artikler

Nyhedsbreve

Send til en kollega

0.094