23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Licitationen
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Dieselbeslutning koster bilister dyrt

- Skævhed rettes op med skatteaftalen, hævder skatteministeren

Det bliver dyrere at køre i dieselbiler, og det rammer ikke mindst erhvervslivet og pendlerne med stort kørselsbehov.

Af et svar fra skatteminister Thor Möger Pedersen (SF) til Ole Birk Olesen (LA) fremgår det da også, at det er for at få penge i kassen i forbindelse med skattereformen, at dieselbilisterne skal til lommen.

Ole Birk Olesen havde bedt ministeren redegøre for, om det er rimeligt over for de over 500.000 dieselbilejere, der har købt bil i den tro, at selve kørslen vil være billigere, da dieselprisen er lavere end benzinprisen, "nu bliver snydt".

Men ministeren kalder det at "rette op på en afgiftsbetinget skævhed":

- Samtidig skaffer vi midler til at lempe de direkte skatter. Det, mener jeg, er både rimeligt og hensigtsmæssigt. Afgiften af diesel er, som spørgeren er inde på, væsentligt lavere end afgiften af benzin. De, der tanker diesel, får over 70 procent mere energi for den energiafgift, de betaler, end de, der tanker benzin. Det er den skævhed, som rettes op med skatteaftalen. Aftalen om skattereformen indebærer en markant nedsættelse af skatten på arbejde med i alt godt 14 mia. kroner frem mod 2022. Og det er i denne større sammenhæng, afgiftsforhøjelserne skal ses, oplyser skatteministeren, der altså i den sidste sætning giver den reelle begrundelse for den stigende dieselpris.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.141|instance-web02