Lovændring skal sikre energimærker
Nu bliver det lettere for andelsbolig- og ejerforeninger at håndtere krav om energimærke, men de risikerer bøde, hvis de ikke lever op til reglerne
Siden 1. juli 2009 har det været lovpligtigt at have en energimærkning af ejendommen, når man udlejer eller overdrager en andels- eller ejerlejlighed. Det er foreningerne, der har ansvaret for at få lavet energimærket.
Lovændringen betyder både klarere regler på området, men også mere konsekvens.
Positiv forening
Andelsbolig- og ejerforeningernes organisation, Ejendomsforeningen Danmark, er dog positiv.
- Vi er meget tilfredse med lovændringen, som giver andelsbolig- og ejerforeningerne bedre vilkår at arbejde med. Som fristerne er nu, er de svære at håndtere for foreningerne, der ikke har noget konkret at forholde sig til, udtaler Torben Christensen, der er direktør i Ejendomsforeningen Danmark.
Nu er der ingen klare retningslinjer for, hvor lang tid der må gå, fra en andelshaver eller ejer af en ejerlejlighed beder foreningen om at få energimærket udleveret, til det skal ligge klart.
Hvis ejer eller andelshaver mener at have ventet længe nok, kan han få energimærket lavet på foreningens regning.
Men fra 1. januar er det ændret, så fra en andelshaver eller ejer af en ejerlejlighed anmoder om et energimærke, vil ejer- eller andelsboligforeningen have tre uger til at indgå en aftale med en energimærkningskonsulent.
Senest 60 dage efter, at foreningen har indgået aftalen, skal energimærket så videregives til sælgeren.
Bøder
Ændringen betyder også, at fra januar 2013 er det heller ikke længere muligt for ejer eller andelshaver at få udarbejdet et energimærke på foreningens regning, som det er nu.
I stedet kan andelsbolig- og ejerforeningerne få en bøde, hvis de ikke er hurtig nok til at få det lavet.