23948sdkhjf

Byggematerialer belaster klimaet

Forbruget af byggematerialer har en væsentlig og stigende betydning for nye og renoverede bygningers klimabelastning. Det viser en ny rapport fra den grønne tænketank Concito.

- Allerede i dag ser vi eksempler på bygninger, hvor selve opførelsen, vedligeholdelsen og renoveringen af bygningen har et større klimaaftryk end energiforbruget i driftsfasen. Den tendens vil kun blive forstærket i takt med omstillingen af Danmarks energiforsyning til vedvarende energi samt den fortsatte forbedring af bygningernes energieffektivitet. Hvis Danmark skal realisere ambitionerne om et lavemissionssamfund, skal der derfor mere fokus på byggematerialernes betydning for nye og renoverede bygningers samlede klimapåvirkning, siger chefkonsulent i CONCITO, Michael Minter.

Concito påpeger, at indsatsen for at reducere klimapåvirkningen fra bygninger hidtil primært været koncentreret om at nedbringe energiforbruget i driftsfasen, mens klimabelastningen fra selve opførelsen af bygningerne ikke har fået samme opmærksomhed.
Kommenter artiklen
Job i fokus
Gå til joboversigten
Udvalgte artikler

Nyhedsbreve

Send til en kollega

0.095