23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Licitationen
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Femern sender flere veje i udbud

Flere af de kommende adgangsveje til byggepladsen på Femern-forbindelsen er nu sendt i EU-udbud og licitation

Femern A/S har netop sendt en 700 meter forlængelse af en vej - den såkaldte Færgevej Øst - i EU-udbud og indbudt fire forskellige entreprenørvirksomheder til licitation på et nyt lille vejstykke under navnet Forlagt Strandholmsvej Nord.

Begge opgaver er eksempler på, at Femern A/S klør på efter tidsplanen med de fremrykkede aktiviteter, der skal forberede området ved Rødbyhavn til det egentlige anlægsarbejde med den 18 km lange sænketunnel mellem Rødbyhavn og Puttgarden, som går i gang, når anlægsloven vedtages næste år. Færgevej skal føre ned til den kommende tunnelelementfabrik, mens Strandholmsvej skal føre ned til den planlagte camp til tunnel-arbejderne.

Arbejde udskudt

Forlagt Strandholmsvej Nord har været en del af et udbud på et større vejstykke, men fordi arkæologer har fundet nogle ting i området, som skal undersøges nærmere, er arbejdet på en del af strækningen nødt til at udskydes til efter sommerferien en gang.

- Derfor og fordi der er en række tekniske og planlægningsmæssige forhold, der er vigtige for Femern A/S, har vi valgt at bryde opgaven op i flere dele, så vi fortsat kan have fremdrift i vejbyggeriet og udbyder derfor i første omgang Forlagt Strandholmsvej Nord som en separat opgave. Vi har indbudt fire firmaer til at komme med deres bud, siger Henrik Christensen, der er kontraktdirektør i Femern A/S.

Han mener desuden, at både små, mellemstore og store virksomheder har gode muligheder for at komme med på opgaver med Femern-tunnelen, fordi opgaverne har så forskellig karakter og omfang.

Opgaven med Færgevej Øst er et almindeligt EU-udbud. Så her kan alle interesserede virksomheder byde ind, og så vil Femern A/S prækvalificere de fem bedste bud.

Forlængelsen af Færgevej er på 700 meter og skal være cirka syv meter bred – med en delstrækning med et ekstra parkeringsspor og i øvrigt en cykel- og gangsti, som skal løbe parallelt med hele vejstykket.

Entreprenøren, som vinder opgaven, skal samtidig etablere en ledningsrende til forsyningsledninger og forlænge en eksisterende afvandingskanal.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.14|instance-web01