Ny sag om feriepenge mod metroentreprenør
Ny sag mod den italienske virksomhed Trevi for ikke at betale feriepenge og søgnehelligdagsbetaling efter overenskomsten
Efter en langvarig strid med 3F valgte Trevi i begyndelsen af 2014 at indbetale knap 8,5 mio. kroner til 3Fs feriekasse i feriegodtgørelse for de italienske metroarbejdere dækkende perioden fra 1. maj 2012 til udgangen af 2013. Nu har 3F imidlertid konstateret, at der ikke er indbetalt til feriekassen for første kvartal 2014. 3F har opgjort de manglende indbetalinger til 816.000 kroner.
- Vi er godt nok chokerede. Da Trevi langt om længe accepterede, at det er et vilkår i overenskomsten, at der indbetales feriepenge og søgnehelligdagsbetaling til feriekassen, troede vi faktisk, at selskabet fremadrettet ville overholde overenskomsten og denne forpligtelse. Det har desværre vist sig ikke at være tilfældet, siger Elo Hansen, faglig sekretær i Bygge-, Jord- og Miljøarbejdernes Fagforening, 3Fs byggeafdeling i København.
På baggrund af den manglende indbetaling af feriepenge er der afholdt et såkaldt fællesmøde, hvor arbejdsgiversiden repræsenteret ved Dansk Arbejdsgiverforening og Dansk Byggeri erkendte den manglende indbetaling og pålagde virksomheden inden 14 dage at betale det skyldige beløb til feriekassen.
Arbejdsgiversiden pålagde samtidig Trevi fremover at overholde overenskomsten herom".
- Der er tale om et stort beløb, så vi har ment, at det var vigtigt med et hastemøde, for at få slået fast, at Trevi skal betale og overholde overenskomsten. Der er tale om et løbende overenskomstbrud. Der kan ikke længere være tale om uvidenhed, siger Elo Hansen.
3F kræver bod
3F mener, at overenskomstbruddet bør indebære, at Trevi idømmes en bod. Det er arbejdsgiversiden uenig i.
Trevi ønsker ikke at kommentere sagen. Herfra henviser man til metroprojektets hovedentreprenør Copenhagen Metro Team (CMT).
Kommunikationsdirektør i CMT Jens Munch ønsker heller ikke at kommentere den konkrete sag.
- Vi har en aftale med fagforbundet 3F om at vi ikke udtaler os om verserende sager. Det synes vi er et fornuftigt princip, og den aftale har vi tænkt os at overholde. Vi udtaler os, når sagen er afsluttet, siger han.
Trevi er to gange tidligere idømt bod i Arbejdsretten for brud på overenskomsten. Det har samlet koste virksomheden 420.000 kroner.
Samtidig med den nye sag verserer der to sager mod Trevi angående feriepenge. I det ene tilfælde mener arbejdsgiverne, at 3F uberettiget tilbageholder de 8,5 mio. kroner, som Trevi har indbetalt til feriekassen. Trevi har krav på at få pengene tilbage, når virksomheden har dokumenteret, at de har indbetalt feriepenge for et tilsvarende beløb til en italiensk feriekasse. Dansk Byggeri og Trevi mener, at Trevi har leveret den fornødne dokumentation for, at der er betalt til den italienske feriekasse Cassa Edile.
3F mener ikke, at Trevi er kommet med den dokumentation, som parterne har aftalt.