Byggebeskæftigelsen ligger forholdsvist stabilt på 148.500 personer i andet kvartal mod 149.000 i første kvartal, når der tages højde for normale sæsonudsving. Det svarer til et fald i andet kvartal på 0,4 procent I første kvartal steg byggebeskæftigelsen med 2,8 procent Når man ser på byggebeskæftigelsen fordelt efter arbejdets art er kontorarbejde og reparation steget med hhv. 3,1 og 2,3 procent Størst fald ses i kategorierne ikke på arbejde (sygdom, dårligt vejr, ferie, mv.) med et fald på 10,3 procent og andet arbejde med et fald på 5,3 procent.
I Dansk Byggeri siger cheføkonom Bo Sandberg:
- På det seneste har man bl.a. fra Nationalbanken kunne se påstande om, at bygge- og anlægsbranchen er tæt på fuld beskæftigelse og fuld kapacitetsudnyttelse. Dagens tal fra Danmarks Statistik maner effektivt denne vandrehistorie i jorden, siger han.
Med en byggebeskæftigelse på 148.500 personer, ligger branchens aktivitetsomfang i øjeblikket stabilt på et lidt højere niveau end i de foregående år,:
- Men det ligger betydeligt under de ca. 160.000 personer, der i snit har været beskæftiget i bygge- og anlægsbranchen de seneste 15 år, dvs. både i opgang- og nedgangstider. Og milevidt fra de næsten 190.000 beskæftigede, der var under boligboblen i 2007, siger Bo Sandberg, cheføkonom i Dansk Byggeri.
Det er især stormskaderne, men også et ganske højt offentligt anlægsomfang, der bidrager til et beskæftigelsesomfang, der ligger ca. 4.500 personer højere end sidste år, siger Bo Sandberg.
I Dansk Byggeri forventer man tilmed faldende byggebeskæftigelse i 2015, når de midlertidige effekter af stormskaderne klinger af, og når Boligjobordningen nedlægges med en forventning om 5.000 flere ledige håndværkere til følge.