23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Licitationen
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce

Fjernvarme med erfaring og fleksibilitet

Som en af de få private aktører på det danske energimarked leverer E.ON Danmark fjernvarme til tusindvis af kunder på Sjælland. Kombinationen af 25 års erfaring, højt specialiserede medarbejdere og stor teknisk indsigt gør virksomheden til en stærk spiller.

E.ON i Danmark har siden år 2000 været en aktiv del af den danske fjernvarmehistorie. Virksomheden leverer varme til omkring 3.100 kunder i fem sjællandske områder – fra Frederikssund i nord til Møn i syd – og er blandt de få private energiselskaber, der driver fjernvarme på tværs af kommunegrænser.

”Vi er ikke som de kommunalt ejede forsyningsselskaber, der er låst af geografiske grænser. Det giver os en anden fleksibilitet og mulighed for at tænke mere kommercielt – men stadig med fokus på driftssikkerhed, miljø og økonomi,” siger Søren Baungaard Sørensen, varmechef i E.ON.

Erfaring, der gør en forskel

E.ON overtog i sin tid en række af de tidligere NESA-anlæg på Sjælland, og mange af de medarbejdere, der fulgte med, er stadig i virksomheden. ”Vi har produktionsteknikere med mere end 25 års erfaring fra kraftvarmebranchen. Det betyder, at vi kan servicere og reparere gasmotoranlæg på et meget højt teknisk niveau – og det er der faktisk ikke mange, der kan længere,” siger Søren Baungaard Sørensen.

Gasmotorerne spiller fortsat en vigtig rolle i E.ON produktionsmiks. De kan både producere varme og levere el til elnettet, når behovet opstår. ”Vi har mange års erfaring i at drifte og vedligeholde de her anlæg, og vi sørger for, at de er klar til at agere på rådighedsmarkedet. Det betyder, at vi kan hjælpe med at balancere elnettet – og samtidig skabe en økonomisk gevinst, som i sidste ende kommer vores kunder til gode,” forklarer han.

Vi er mere robuste og fleksible over for evt, stigninger i brændsler, hvilket i sidste ende er en fordel for vores kunder og deres varmepris.

Varmechef Søren Baungaard Sørensen

Stærk driftskultur og bredt produktionsmiks

E.ON arbejder med et bredt produktionsmiks af gas, flis, træpiller, el og varmepumper. Det giver fleksibilitet til løbende at optimere driften efter pris og tilgængelighed. “Vi har én fælles varmepris på tværs af vores fem fjernvarmeområder og et bredt produktionsmiks. Det betyder, at vi er mere robuste og fleksible over for evt, stigninger i brændsler, hvilket i sidste ende er en fordel for vores kunder og deres varmepris,” siger Søren Baungaard Sørensen.

E.ON Danmark fejrede tidligere i år 25-års jubilæum. Målet for de kommende år er både at styrke varmeforretningen og udnytte den tekniske ekspertise til at tilbyde serviceydelser for andre. En vigtig del af E.ON’s DNA er nemlig evnen til selv at håndtere teknikken. ”Når noget går ned, kan vi selv tage skruenøglen og få anlægget i gang igen. Hver dag et kraftvarmeanlæg står stille, koster hundredtusindvis af kroner i tabt produktion. Derfor er det afgørende, at vi kan reagere hurtigt.”

E.ON i Danmark

E.ON Danmark er en del af den internationale energikoncern E.ON Group, der er blandt Europas største udbydere af grøn energi og energiinfrastruktur. I Danmark arbejder E.ON med udvikling og drift af bæredygtige løsninger inden for fjernvarme og biogas. Målet er at understøtte den grønne omstilling gennem konkrete, lokale initiativer, der reducerer CO₂-udledningen og fremmer cirkulær energi. Samtidig tilbyder man et offentligt ladenetværk (EDRI).

Se mere på www.eon.dk

Kommuner i Vækst Se tema
BREAKING
{{ article.headline }}
0.514|instance-web01