23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Licitationen
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Lufthavnsstation får massiv makeover

Det er Aarsleff, dr har vundet entrepriser for mere end 300 mio. kr. i forbindelse med den nye station 
Annonce

Klokken slår juleferie, og når langt de fleste er tilbage på arbejde senest mandag den 6. januar, er det for nogens vedkommende i Københavns Lufthavn. 

Den omfattende renovering af Københavns Lufthavns station begynder nemlig netop mandag den 6. januar, oplyser Sund & Bælt i en pressemeddelelse. 

Annonce

Tidligere på året kunne Sund & Bælt afsløre, at det blev Aarsleff i form af Per Aarsleff A/S, Aarsleff Rail A/S og teknikentreprenøren Wicotec Kirkebjerg A/S, der løber med EU-entreprenørudbuddet, der har en samlet kontraktsum på 309 mio. kr.

Annonce

Femern-trafik rammer 

Øresundsbanen er i dag tæt trafikeret og kapaciteten udfordret, skriver Sund & Bælt. 

Samtidig forventes yderligere togtrafik på Øresundsbanen, når Femern Bælt-tunnelen åbner i 2029.

Annonce

Udvidelsen omfatter opførelsen af to nye perroner, forbedring af eksisterende perroner, en gangbro tilsluttet Terminal 3 samt installation af elevatorer og rulletrapper.

Annonce
Annonce
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.126|