23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Licitationen
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Erhvervsbygger sikrer sig 89.900 nye kvadratmeter

KT Erhvervsbyg har sikret sig 89.900 nye kvm at bygge på i Gedved nord for Horsens, efter Horsens Byråd tirsdag aften nikkede ja til salget.

Det skriver Horsens Folkeblad.

For en pris på omkring 13,5 mio. kr. har den Give-baserede virksomhed erhvervet sig jorden i Erhvervspark Nova med henblik på at bygge lager- og logistikejendom, fortæller direktør Per Henriksen til avisen.

Hvem der flytter ind i de nye rammer, er direktøren ikke klar til at afsløre, men til avisen fortæller han, at investeringen er gennemført i samarbejde med kapitalfond, der på sigt skal være ejer af byggeriet.

Ifølge Per Henriksen er planen at opføre 36.000-40.000 kvm sammenhængende byggeri, og forventningen er, at det vil blive opført i etaper og stå endeligt klar til indflytning omkring årsskiftet 2024/25.

– Om det bygges i en, to eller tre etaper, er ikke på plads endnu, men formentlig vil der i første omgang blive bygget 40-50 procent, og så håber vi, at der til den tid er fundet nogen til at bo der. Det er en proces, der er meget normal, siger KT-direktøren til Horsens Folkeblad.

Området omkring erhvervsparken er allerede velkendt for Give-virksomheden, der på den anden side af vejen er i gang med at opføre 16.100 kvm for beslagproducenten Simpson Strong-Tie.

Se nøgletal for: {{ company.name }}
BREAKING
{{ article.headline }}
0.142