23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Licitationen
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

LICITATIONEN MENER: Der venter en benhård tid forude

Annonce

Det ville være fristende på denne plads at kræve alle coronarestriktioner ophævet, så dansk erhvervsliv kan komme ind i en mere rolig gænge. Tusindvis af virksomheder - ikke mindst inden for de liberale erhverv - lider under nedlukningerne, som ikke ser ud til at blive lempet foreløbig.

Annonce

Skal Danmark for alvor bekæmpe corona-pandemien giver restriktionerne til en vis grænse jo mening. Men det kan diskuteres, om der gøres nok for at holde hånden under dansk erhvervsliv.

Der er ganske rigtigt brugt flere milliarder på hjælpepakker og lønkompensationsordninger. Men faktum er jo, at det langt fra er nok. For tusindvis af virksomheder lurer konkursen lige om hjørnet, fordi hjælpepakker ikke bliver udbetalt til tiden, og kompensationsordningerne ikke modsvarer de udgifter, virksomhederne har.

Annonce

Der skal nok være virksomheder, som skeler misundeligt til de mange minkavlere som bliver kompenseret 100 pct. for deres tab - en regning på op mod 19 mia. kr.

Det er dog spørgsmålet, om de to ting kan sammenlignes, i og med at minkerhvervet de facto er nedlagt og dermed selvfølgelig skal kompenseres ordentlig for dette.

Annonce

Men virksomhederne kan godt forlange at blive behandlet ordentligt. De har ikke valgt denne nedlukning. Derfor skal myndighederne speede op i udbetaling og hjælpepakker. Hvad med at udsætte momsbetalingerne den 1. marts eksempelvis.

Der venter en tid på den anden side af corona. Det bliver godt. Men det bliver også benhårdt. For mange virksomheder betyder det en konkurs. Derfor skal der handles. Nu.

Annonce
Annonce
Lederen Se tema
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.079|instance-web01