23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Licitationen
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Nu vil Züblin også bygge råhuse for andre

Annonce

Entreprenørselskabet Züblins afdeling for råhusbyggeri udvider porteføljen og vil fremadrettet også udføre råhusprojekter som underleverandør for andre entreprenører og private bygherrer, regioner, kommuner og rådgivende ingeniører.

Det meddeler det Aarhus-baserede firma i en pressemeddelelse. 

Annonce

Indtil nu har Züblin Råhus, der har fokus på traditionelle råhuse udført med både in situ-beton og betonelementer, udelukkende udført råhuse i egenproduktion til selskabets egne projekter. 

Annonce

Ifølge afdelingschef i Züblin Råhus, Jesper Bang Jessen, bliver der i første omgang tale om at udvide forretningsområdet med råhusprojekter i størrelsesordenen 5-40 mio. kr. 

Annonce

Züblin Råhus har erfaring med at udføre projekter i bæredygtig genbrugsbeton, og virksomheden vandt i 2019 den præstigefulde Bæredygtig Beton Prisen for arbejdet med genbrugsbeton på Sydhavn Genbrugscenter. Ligeledes tilbyder råhusafdelingen hybride råhuse udført i beton og bæredygtigt træ i samarbejde med søsterselskabet Züblin Timber.

Annonce
Annonce
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.112|