23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Licitationen
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Sønderborg fremrykker anlægsopgaver

Ekstra 20 mio. kr. bliver omsat til asfalt, fortove og stier i Sønderborg Kommune, efter at kommunen under coronakrisen har taget et ekstraordinært stort lån til bygge- og anlægsprojekter.



Der er tale om 30 projekter, som kommunen nu har sat navn på, og som spænder fra renovering og opretning af fortove og vejkryds over asfaltering af landeveje og grusveje til påføring af slidlag på stier.



- Vi er jo glade for, at vi får mulighed for at lægge til i vores anlægsbudget. Det gør, at vi kommer mange steder rundt i kommunen, hvor der er brug for at få gjort noget ved infrastrukturen, siger Aase Nyegaard (Fælleslisten), der er formand for Teknik- og Miljøudvalget i Sønderborg.



Har lånt mest

Pengene kommer fra et større lån fra staten, som regeringen gav mulighed for efter anlægsloftets suspendering.



Som Licitationen - Byggeriets Dagblad fortalte i sidste uge, er Sønderborg Kommune med et lån på 386 mio. kr. blandt dem, som har lånt mest ud af de 38 kommuner, som har fået lånedispensation.



Udover at kommunen herfra tager 20 mio. til vejprojekter, har Sønderborg, som tidligere beskrevet i avisen, afsat 100 mio. kr. til et logistik-center samt yderligere 110 mio. kr. til renoveringer, nybyggeri og sammenlægninger af børn- og undervisningsinstitutioner.



- Det er alt sammen projekter, som vi gerne ville have gennemført, men som vi ikke har haft pengene til før. Vi er syv kommuner, som blev lagt sammen i 2007, og ingen af dem var særligt rige. Så det var en oplagt mulighed, at vi nu kan låne penge, så vi langt om længe kan gøre noget ved anlægsefterslæbet, siger formanden.



Hvad angår de nuværende vejprojekter, er det ikke fastsat, hvor mange som kan gennemføres.



Det skyldes, at budgettet for hver enkelt projekt er et overslag, men Sønderborg Kommune vil udføre så mange projekter som muligt inden for de afsatte 20 mio. kr. i 2020.



Alternativt er, at de gennemføres i 2021 inden for det beløb, der er afsat.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.122