Et af de projekter, som har opnået støtte fra Realdania og Innovationsfonden og skal bidrage til udbredelsen af cirkulært byggeri i Danmark, handler om indvendige skillevægge.
- Den måde, der bygges på i dag, giver meget spild, når der sættes skillevægge op, fordi man skærer til på stedet. Det, vi gør, er, at vi via digitale opmålinger kan tilskære på fabrik og dermed få langt mindre spild. Det, der er tilbage, kan vi recirkulere, oplyser Per Monby, forretningsdirektør hos Saint-Gobain Denmark.
Virksomheden er en blandt flere projektpartnere på projektet, som eksempelvis også tæller Aalborg Universitet og Byggeri København.
Foruden mindre spild peger han på mere effektive arbejdsgange samt arbejdsmiljømæssige gevinster ved ikke at skære til på pladsen.
- Det giver også en renere byggeplads og minimerer risiko for ulykker, siger han.
Bygger på Sverige-erfaringer
Han fortæller, at der i projektet bygges videre på erfaringer fra Sverige, som skaleres og tilpasses det danske marked, og at der i projektet er fokus på at udarbejde en forretningsmodel.
- Vi tror på, vi har teknologien. Det handler om at integrere i værdikæden, siger han.
Hvorfor er man ikke allerede i gang?
- Erfaringer viser, at forandring tager tid. Det tager tid at ændre vaner. I forretningsmæssig kontekst vil jeg vove den påstand, at det tager endnu længere tid, siger Per Monby.
Han betegner støtten fra Realdania og Innovationsfonden som afgørende og fremhæver ikke mindst muligheden for at videndele med deltagerne i de andre 13 valgte erhvervsforskerprojekter som en stor fordel.
14 dygtige hjerner
Alle 14 projekter samles i Bloxhub, der er en innovationshub inden for bæredygtigt byggeri og byudvikling.
- Vores ønske er at skabe et unikt, fælles forsknings- og vidensmiljø, hvor både de 14 erhvervsforskere og de virksomheder og institutioner, forskerne samarbejder med, kan dele viden og læring undervejs. På den måde får alle parter i projekter adgang til 14 dygtige hjerner for en hjernes pris - og virksomhederne og institutionerne får en unik mulighed for at sparre med hinanden, lyder det fra Nina Kovsted Helk, filantropidirektør i Realdania, i en pressemeddelelse.
Hun fremhæver, at det er en metode, de har god erfaring med, fordi "den både skaber højere kvalitet, mere udvikling, mere viden og flere partnerskaber".
- Og der er brug for, at vi får sat fart på udviklingen, for cirkulært byggeri er kompliceret, men også bydende nødvendigt. Her er erhvervsforskning et godt redskab, fordi det både giver ny, grundig viden og samtidig mulighed for med det samme at anvende den kommercielt i virksomhederne eller i praksis i kommunerne, siger hun.