23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Licitationen
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Danske arkitekter kickstarter kontorareal i Lund

Arkitema Architects skal fortætte, omforme og puste nyt liv ind i energiforladt svensk erhvervsområde

Den danske tegnestue Arkitema har vundet konkurrencen om at tegne et 20.000 kvm stort erhvervsområde, Edison Park, med tilhørende parkeringshus i den sydsvenske by Lund.



Her vil de ansatte, ifølge partner i Arkitema Glenn Elmbæk, opleve et kontormiljø med gode arbejdsforhold, der lever op til alle standarder, og nyde mulighederne for ophold i rekreative udeområder.



Men lige nu er området alt andet end dét. De allerede eksisterende erhvervsarealer i Ideon Science Park fremstår i dag som et udtryksløst område med mange fritliggende kontorbygninger på store asfalterede parkeringsarealer.



Det fremgår tydeligt, at biler og ikke mennesker har været i fokus. Derfor lyder opgaven på at fortætte området og gøre udendørsarealerne mere attraktive.



- Vi håber, at Edison Park vil tilføre området ny energi. Vores erfaring viser, at det er bedst at fokusere på udvalgte zoner, hvis du vil skabe byliv i tyndt befolkede områder. På samme måde har Edison Park brug for sin nerve, så ingen er i tvivl om, hvor pulsen er, og hvor møderne finder sted, siger Glenn Elmbæk, der også er forretningsområdechef i Arkitema, som er en del af rådgiverkoncernen Cowi.



Forskellige skalaer

De to nye kontorbygninger, der hver kommer til at udgøre 10.000 kvm, bliver bygget i forskellige skalaer.



"De varierende volumener i bygningerne skaber mulighed for flere beskyttede tagterrasser. De sikrer en tættere forbindelse til omgivelserne, og kan bruges til korte pauser i løbet af arbejdsdagen eller til sammenkomster og fester", lyder det i en pressemeddelelse fra arkitektvirksomheden.



Et moderne p-hus vil desuden gemme bilerne af vejen og give plads til større, campus-inspirerede omgivelser med park og rekreative områder, "der vil invitere til både aktivitet og ophold i små zoner og pavilloner med funktioner som cafe, orangeri og siddepladser", håber arkitekterne.



Fremtidens arbejdsplads

Bygherren Castellum, et af Sveriges største ejendomsselskaber, ønsker at fortætte og omforme det allerede eksisterende erhvervsområde, og vil skabe en bygning, der bliver landets største plusenergi-kontorbygning.



- Vores ambition er at skabe et miljø, hvor innovation, møder og arbejde mødes naturligt. Et andet vigtigt aspekt er naturligvis bæredygtighed, der gennemsyrer hele projektet ved for eksempel at bygge et plusenergihus, der også har miljøcertificeringen Miljöbyggnad Guld, siger Ola Gunnefur, projektleder hos Castellum, i en pressemeddelelse.



Energitilskud

De ambitiøse bæredygtighedsmål opnår de danske arkitekter ved blandt andet at installere solceller på bygningernes sydvendte facader, gemt bag såkaldt anodiserede aluminiumspaneler.



På parkeringshusets facade vil man fra den nærliggende motorvej også kunne se et display, der ligesom pixels på en skærm løbende vil rapportere om Edison Parks energitilskud til omverdenen.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.141