23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Licitationen
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Høyrup & Clemmensen vil vækste

Trods corona forventes fremgang i indeværende regnskabsår, og strategien på sigt går også på vækst

Forventningen til indeværende regnskabsår hos Høyrup & Clemmensen A/S er at vende tilbage til vækst.

I 2019 er virksomheden ifølge adm. direktør Søren Østergaard dykket 15 pct. på omsætningen i forhold til 2018, mens resultatet før skat er faldet til 1,4 mio. kr.

Inden corona har forventningen været en omsætning på niveau med 2018 i 2020, og et resultat før skat på fem mio. kr. Men COVID-19 har gjort det vanskeligt at spå, om virksomheden helt når de ambitioner.

- Vi følger udviklingen tæt tilpasser omkostninger og organisationen samtidigt med, vi aktivt går ud og søger nye projekter og kundeemner op, ligesom vi kigger på de initiativer, som regeringen vil sætte i værk med særlig fokus på grøn energi. Vi skal ud og være hos vores kunder og fortælle dem, hvad vi kan tilbyde, fortæller direktøren.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.158|instance-web01