23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Licitationen
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Svendborg beskytter sin havn

Sydfyn er flere gange blevet ramt af oversvømmelser. Svendborg Havn forskanser sig mod fremtidens vandmasser og stormfloder

Nu skal Svendborg beskyttes mod de vandmængder, som alle beregninger siger vil angribe byen i årene der kommer.



Havneudviklings- og klimaprojektet Den Blå Kant bliver af en kaliber, der kan beskytte værdier og boliger for milliarder af kroner.



Den Blå Kant er svendborgensernes fælles byrum mellem by og vand.



Det kan dog ikke realiseres på én gang. Tidsplanen for realiseringen afhænger af, i hvilken takt der skabes den nødvendige finansiering til projektet.



Byrådet har foreløbigt afsat 24 mio. kr. til dele af projektet. Med udviklingsplanen for havnen fra 2014 og vinderprojektet er der skabt et imidlertid skabt et grundlag for det videre arbejde.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.141