Vækstkurven hos CG Jensen knækkede i 2019 for første gang i fire år.
Glostrup-entreprenørens omsætning faldt med 11 pct. eller næsten 200 mio. kr. til 1.455 mio. kr. Resultatet på bundlinjen fulgte med ned i et fald på 35 mio. kr. i forhold til året før til 65,5 mio. kr. før skat, fremgår det af virksomhedens 2019-årsregnskab, der blev offentliggjort onsdag.
Årsagen er, at byggeriet af et kæmpe boligbyggeri i Rødovre uden for København, som skulle være startet i december 2018, først kom i gang et år senere, oplyser adm. direktør Michael S. Larsen.
- Det var primært den byggesag, som var udslagsgivende. Det er vores største boligsag nogensinde, men der har været forskellige problemstillinger, som har gjort, at den er blevet forskubbet, fortæller han til Licitationen - Byggeriets Dagblad om byggeriet Rødovre Port, der er en 37.500 kvadratmeter ny bydel med 534 lejeboliger og et område med egen gågade, supermarked, caféer og butikker.
- Hvis ikke byggeriet var blevet udskudt, havde vi ligget med en omsætning, der var lig med eller større end den, vi havde i 2018. Indtjeningen havde også ligget højere, siger Michael S. Larsen.
Forsinket byggesag rammer CG Jensen
Både omsætning og indtjening dykkede i 2019 hos Glostrup-entreprenøren efter udskydelse af et stort boligbyggeri i Rødovre