Jens-Kristian Damsgaard er stoppet som adm. direktør i Munck Asfalt efter godt fem år på posten.
Pr. 1. januar 2020 er han afløst af Jan Nørregaard Olsen, der i forvejen var afdelingschef for Munck Asfalts aktiviteter på Fyn og i Sydjylland.
Jens-Kristian Damsgaard har selv ønsket at fratræde.
- Det er ellers et attraktivt job og en attraktiv virksomhed at arbejde i, hvilket har gjort beslutningen svær, siger han og begrunder:
- Jeg savner at have mere fritid og tid med familien. Jeg bor i Viborg og har kontor i Nyborg, hvilket betyder at jeg er meget hjemmefra og bruger meget tid på landevejen. Det er alt sammen noget, som betyder lange arbejdsdage. Samtidig er jeg en ærekær person, der tager mit arbejde meget seriøst og har svært ved at lægge udfordringerne fra mig, når jeg ikke arbejder, forklarer han.
Priser under pres
Og så konstaterer han efter 32 år i asfaltbranchen, at det ikke er så sjovt, som det har været tidligere.
- Når jeg kigger på udviklingen de kommende år, ser det mere anstrengt ud med tiltagende pres på priserne. Det er en udvikling, som jeg er ved at være lidt træt af, siger Jens-Kristian Damsgaard, der endnu ikke ved præcist, hvad han vil foretage sig fremover, når han inden længe stopper i Munck-koncernen efter en periode med overlevering.
Siden han tiltrådte i 2015 og frem til 2017/18, har omsætningen konstant ligget omkring en halv mia. kr. i Munck Asfalt, og selskabet har været blandt de bedst indtjenende i asfaltbranchen med en overskudsgrad på mellem 3 og 8 pct. Tallene for 2018/19 er endnu ikke offentliggjort.
Ny direktør har været i Mærsk
Bestyrelsesformand i selskabet og ejer og direktør i Munck-koncernen, Hans Christian Munck, kalder det et godt stykke arbejde.
- Jeg er glad for den store indsats, som Jens-Kristian har leveret i perioden, siger han.
Damsgaard varslede sin opsigelse i god tid, så der har været tid til at finde den rigtige erstatning, nævner Hans Christian Munck.
- Vi er glade for, at det er lykkes at finde en afløser internt, og jeg glæder mig til samarbejdet med Jan.
Den nye direktør Jan Nørregaard Olsen er ifølge sin Linkedin-profil uddannet diplomingeniør og har herudover en HD i erhvervsøkonomi. Inden han kom til Munck i 2012, var han i flere år ansat på Lindøværftet i Odense hos Mærsk.