Pilen peger nedad for erhvervsbyggeriet i øjeblikket.
For første gang i otte år stiger udbuddet af tre typer af erhvervslokaler, kontorer, butikker og lager- og produktionslokaler, på samme tid, viser en opgørelse fra Ejendomstorvet.
Det er skidt nyt for dem, der satser på erhvervsbyggeri, for typisk vil det dæmpe lysten til at bygge nyt, når flere erhvervslokaler står tomme.
- Erhvervsbyggeriet er bremset op på udbudssiden, og markedet kan godt komme til at falde en smule de kommende år, vurderer cheføkonom Allan Sørensen fra Dansk Industri.
Han henviser desuden til, at mængden af påbegyndt byggeri inden for erhvervssegmentet faldt, ifølge den seneste opgørelse fra Danmarks Statistik, der blev offentliggjort i november
Fremtiden er usikker
Også Dansk Byggeri har netop skruet ned for sine forventninger til væksten inden for erhvervsbyggeri de kommende år og forventer overordnet en "meget moderat" vækst.
Økonomisk konsulent Sebastian Kaldahl beskriver markedet som mudret.
- Det er meget svært at forudsige, hvordan det vil udvikle sig. De nyeste tal for kontorer, butikker og lager går ikke den rigtige vej og har gjort os mere pessimistiske omkring udviklingen, men det er svært at sige, om det blot er et bump på vejen, siger han.
Allan Sørensen peger på to tendenser, der driver udviklingen.
- For det første er der blevet bygget en del gennem højkonjunkturen de seneste år, så kapaciteten har nået et rigtig højt niveau. For det andet er der fortsat stor usikkerhed om udviklingen i økonomien på grund af blandt andet brexit, handelsaftale og en underdrejet tysk økonomi. Det giver mere tilbageholdenhed og måske ser vi derfor, at der bliver trådt lidt på bremsen, siger han.
Sebastian Kaldahl tilføjer, at der også er positive tendenser i markedet.
Også gode tegn
- På anden side er der stadigvæk nogle gode cases. Landbrugsbyggeriet går godt som følge af øget salg til Kina. Hoteller bliver der også fortsat bygget, og så betyder den øgede internethandel, at der er øget efterspørgsel efter logistikbygninger tæt på de større byer.
Der er løbende blevet flere butiks- og kontorbygninger ledige siden 2018, mens ledigheden inden for lager- og produktionslokaler først er begyndt at stige nu og har gjort det i to kvartaler. Man skal være varsom med at trække konklusionen for hårdt op, mener Sebastian Kaldahl.
- Andelen af ledige lager- og produktionslokaler er faldet og faldet gennem flere år, så det er ikke overraskende, at det nu begynder at gå den anden vej taget den økonomiske vejrudsigt i betragtning, siger han og henviser til, at der i øvrigt er tale om en marginal stigning i ledigheden af tomme lokaler fra 1,8 pct. til 1,9 pct.