23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Licitationen
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Lønfest i byggeriet fortsætter trods køligere konjunkturer

I et enkelt kvartal så det ud til, at lønstigningerne i byggeriet havde toppet. Men i den seneste lønstatistik fra DA stiger de årlige omkostninger til løn 3,2 pct. i 3. kvartal 2019. Til sammenligning steg den årlige løn med 3,1 pct. i 2. kvartal 2019.

En lavere lønstigning i 2. kvartal 2019 i forhold til 1. kvartal blev tolket som et udtryk for, at presset på arbejdsmarkedet er aftagende som følge af mere kølige konjunkturer. 

Men den udvikling holdt altså ikke i 3. kvartal. 

Tallene er et tegn på, at lønfesten ikke er slut i byggeriet, hvilket forstærkes af, at inflationen samtidig er lav.

- De nye løntal fra DA bekræfter, at byggeriets lønudvikling har stabiliseret sig. De seneste seks kvartaler har den nominelle lønudvikling svinget indenfor et forholdsvis snævert bånd mellem 3,0 og 3,5%. Men grundet den lave inflation oplever byggeriets medarbejdere til gengæld i øjeblikket med flere længder, den kraftigste reallønsudvikling siden finanskrisen, skriver cheføkonom Bo Sandberg fra Dansk Byggeri i en kommentar til de nye løntal.

- Byggeriet er et ganske konjunkturfølsomt erhverv, og når byggeriets lønninger i øjeblikket ligger over DA-gennemsnittet, så skyldes det blandt andet, at der er større mangel på arbejdskraft i byggeriet end gennemsnitligt på det private arbejdsmarked. Men i de første 5-6 år efter finanskrisen var billedet det modsatte, hvor byggeriet således havde lavere lønvækst end DA-gennemsnittet, skriver Dansk Byggeris cheføkonom.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.136