Blandt hele befolkningen bor syv-otte procent i andelsbolig, men procentandelen varierer over aldersgrupperne, og især blandt unge mellem 25 og 29 år samt de ældste er andelsboligen ret populær ifølge tal fra Danmarks Statistik.
Fordelingen er ganske logisk ifølge Curt Liliegreen, direktør for Boligøkonomisk Videncenter under Realdania.
- I de yngste aldersgrupper er andelsboligen ikke så udbredt som boligform. De fleste børn bor hos deres forældre i ejerbolig, typisk et parcelhus. Når de så bliver lidt ældre, flytter mange hjemmefra, og over halvdelen havner i privat lejebolig, almen bolig eller andelsbolig. Mange unge flytter til de store byer, hvor andelsboliger ofte er ret små og ret billige; mange er små boliger i tidligere lejekaserner, som er blevet til andelsboliger i kraft af tilbudspligten, forklarer Curt Liliegreen.
Andelsboligernes popularitet topper med 10,6 pct. blandt de 25-29 årige, men herefter falder populariteten i de følgende aldersgrupper. Det skyldes, at flere køber ejerbolig, ofte fordi husstanden vokser, og økonomien er blevet bedre efter endt studie og nogle år på arbejdsmarkedet.
Seniorboliger
I de ældste aldersgrupper, fra 70 år og opefter, begynder andelshaverne igen at fylde mere, og næsten 10 pct. af de 80-89 årige bor i andelsbolig.
- Mange holder fast i andelsboliger, som er ret billige og ikke kræver så meget vedligeholdelse som fx et parcelhus, lyder forklaringen fra Curt Liliegreen.
En del ældre danskerne tilvælger dog også at flytte ind i nybyggede andelsboliger.
Det mønster var tydeligt, da der frem til stramninger i lånereglerne var flere nye projekter, for eksempel i Grønttorvet i Valby. En del andelskøbere havde tidligere boet i parcelhus, som var blevet solgt, og nu var kursen sat mod boliger, hvor arbejdet med vedligehold er meget mindre.
Det svenskejede Bovieran har desuden overført sit koncept med seniorbofællesskaber - med andelsformen som ramme - fra hjemlandet til Danmark, hvor de to første projekter er søsat.
Flest i hovedstaden
Samlet er der lidt over 200.000 andelsboliger i Danmark, og omkring to tredjedele ligger i Region Hovedstaden.
Både i København og på Frederiksberg udgør andelsboliger omkring en tredjedel af den samlede boligmasse, og andelen er endnu højere i nogle bydele af København, for eksempel Vesterbro og Nørrebro.
De unge og de ældste befolker andelsboligerne
Andelsboligen er mest populær blandt de 25-29 årige og de ældste borgere, viser tal fra Danmarks Statistik