Den familieejede entreprenør M.J. Eriksson A/S fra Brøndby Strand, der har været en af duksene på anlægsmarkedet de seneste år, kommer ud af regnskabsåret 2018/19 med den laveste indtjeningsgrad siden 2010/11.
Driftsresultat er mere end halveret i 2018/19 til 44 mio. kr., mens omsætningen er steget 15 pct. til 2,4 mia. kr. Det giver en overskudsgrad på 1,9 pct.
Ifølge adm. direktør og medejer Jørgen Eriksson var markedet ikke til mere.
- Det var, hvad det kunne blive til, konstaterer han og henviser til et generelt hårdt anlægsmarked.
- Men vi ligger dog fortsat inden for det generelle niveau i branchen på én til to pct.
Tilfældighedernes spil
72-årige Jørgen Eriksson lader sig ikke ryste af et enkelt år, der ikke kan hamle op med de forrige. Direktøren nævner, at man som entreprenør er underlagt tilfældigheder, der nogle gange falder uheldigt ud.
- Det kan for eksempel være en tidsplan, der viser sig at være forkert. Nogle gange lander tingene på en anden måde, end man havde forudset. Sådan nogle år har de fleste entreprenører en gang i mellem, siger han.
Et af uheldene i 2018/19, som dog ikke har den store indflydelse på regnskabet, er Apple-byggeriet i Rødekro i Sønderjylland. Ligesom MT Højgaard var M.J. Eriksson også stillet arbejde på projektet i udsigte, men den amerikanske teknologikoncern valgte at annullere byggeriet.
M.J. Eriksson mister halvdelen af overskuddet
Et presset marked udfordrer anlægsentreprenøren