23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Licitationen
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Derfor er det så vigtigt med en stærk indtjening

Selvom Jorton er en kooperativ virksomhed, så har en øget indtjening høj prioritet

Bygge- og anlægsvirksomheden Jorton A/S blev etableret i 1932 af arbejdsløse jord- og betonarbejdere, der i en krisetid skabte Jord- og Betonarbejdernes Kooperative Forretning.



Virksomheden er 87 år senere en del af JBH Gruppen, der er ejet af en medarbejderfond, hvor der sidder nuværende og tidligere medarbejdere i bestyrelsen.



Som en kooperativ virksomhed er det en del af Jortons dna, at man skal være en god og attraktiv arbejdsplads, hvor man hele tiden forsøger at udvide medarbejderstaben. Dette ændrer dog ikke på, at en øget indtjening har høj prioritet.



- At vi er en kooperativ virksomhed betyder i praksis, at de penge, vi tjener, bliver i virksomheden. Og som branchen udvikler sig lige nu, er det vigtigt at man konsoliderer sig, siger adm. direktør Allan Harbo fra Jorton A/S.



Større opgaver

Byggeriet har de senere år udviklet sig mere og mere imod, at bygherrerne foretrækker totalentrepriser og har fokus på entreprenørens finansielle muskler.



- Selv når det går så godt som nu i byggeriet, så kan man undre sig over, at der sker så mange konkurser, siger Allan Harbo og fortsætter:



- Når man søger prækvalifikation er der krav til, hvilken soliditet man skal have. Det er bygherrens garanti for, at entreprenøren kan gennemføre byggeriet.



Bevægelsen mod flere totalentrepriser stiller også nye krav til Jorton om, hvilke kompetencer man har i virksomheden.



- Vi skal kunne favne hele projektet. Det er et andet udgangspunkt, end det vi har haft tidligere. Totalentrepriser er typisk også større opgaver end vi har været vant til.



I det seneste regnskab fra Jorton ender resultatgraden før skat på 2,4 pct. og det er en lille stigning i forhold til året før, hvor den landede på 2,3 pct.



- Vi vil gerne op på tre pct., så vi er ikke helt væk fra skiven. Det bekymrer vi os ikke så meget om, så længe vi forbedrer os. Det handler også om udviklingen i markedet.



Allan Harbo forventer en omsætning i 2019 på niveau med 2018.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.172