23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Licitationen
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Maskinudlejerne: Positiv udvikling men meget lav stigning

Resultaterne stagnerer for hovedparten af udlejningsbranchen

Maskin- og materieludlejerne er i en fortsat positiv udvikling over hele linjen på nær egenkapitalen, dog ikke i samme grad som branchen oplevede i årene 2014-2016.



Det er imidlertid ikke alle virksomheder inden for branchen som oplever denne positive udvikling, da det kun er lidt over halvdelen, hvis resultat før skat stiger i dette regnskabsår. Resultatet stiger da også kun med 0,2 pct., hvilket et den laveste stigning i den seksårige analyseperiode.



G.S.V. Materieludlejning har stor andel i de opadgående resultater for branchen. Hvis virksomheden tages ud af udregningerne, ændrer resultatet sig fra en positiv bundlinje til at den falder med godt 8 pct.



På trods af den generelle opadgående tendens inden for maskin- og materieludlejningsbranchen ligger den gennemsnitlige soliditetsgrad på det laveste niveau siden 2012. Hvilket tilskrives den faldende egenkapital og stigende balancesummer.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.125