23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Licitationen
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Arkitekter styrker omsætning og overskud

Danske arkitektvirksomheder ser tilbage på 2018 med tilfredshed

Licitationen - Byggeriets Dagblads brancheanalyse for de danske tegnestuer tager udgangspunkt i 40 virksomheder med 30 ansatte, eller flere, oplyst i årsrapporten. Arkitekterne har generelt haft en positiv udvikling, men den store spiller i branchen, BIG (Brand Group), har samlet set påvirket branchen økonomisk negativt på flere parametre.

Omsætningen steg samlet blandt de virksomheder, der har opgivet omsætningstal. 17 ud af 40 arkitektvirksomheder i brancheanalysen har oplyst omsætning.

Ligeledes er overskudsgraden steget med cirka 1,5 procentpoint, og bruttoresultatet forbedret i 2018.

Analysepointer
Selvom arkitekterne har formået at forbedre omsætning, bruttoresultat og overskudsgrad, er driftsresultatet samlet endt i status quo. Resultatet før skat i 2018 er samlet set blevet forringet med 15 mio. kr.

Det skyldes primært, at BIG (Brand Group) er gået væsentligt tilbage på begge parametre. Tages de ud af regnestykket, havde udviklingen været positiv.

Blandt de arkitekter, der opgiver omsætningstal, steg omsætningen i branchen med knap 13 pct., hvilket svarer til 250 mio. kroner.

Arkitekterne har formået at forbedre driften mere end den stigende omsætning, idet den gennemsnitlige overskudsgrad steg fra 7 pct. til 9,5 pct. i 2018.

To ud af tre arkitekter forbedrede i 2018 bruttoresultatet, som resulterede i en samlet stigning på 7 pct. i branchen.

Bundlinjen blev samlet set forringet i 2018 med 15 mio. kr., selv om tre ud af fem virksomheder viste forbedringer. BIG halverede sit resultatet før skat med -43 mio. kr., men leverede alligevel branchens største overskud. Ses der bort fra BIG, voksede de øvrige arkitekter med 28 mio. kr. samlet.

Forbedrede driftsresultater
Samlet set havde 10 pct. af arkitekterne underskud, hvilket er en fordobling i forhold til 2017.

Driftsresultaterne blev ligeledes forbedret ved to af tre arkitekter. Forbedringerne prægede ikke det gennemsnitlige driftsresultat, som landede på samme niveau som sidste år. (Uden BIG voksede de med 25 procent.)

Samtlige arkitekter, der forbedrede driftsresultatet, forbedrede afkastningsgraden. Den gennemsnitlige afkastningsgrad steg med 2 procentpoint til 15,6 pct..

Det gennemsnitlige antal ansatte voksede med 10 procent, som svarer til 300 nye årsværk i branchen. Her er dog en usikkerhed, idet BIG (Brand Group) ikke oplyser antallet af ansatte i deres årsrapporter.

For første gang i en femårig periode steg den gennemsnitlige egenkapital ikke, da udviklingen fra 2017 til 2018 forblev status quo.

Link Arkitektur A/S’ regnskab for 2017 dækker over 15 måneder grundet regnskabsafslutningsændringer.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.188