23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Licitationen
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

HedeDanmark tjener igen tocifret millionbeløb

Efter to regnskabsår med faldende bundlinje, oplever den grønne koncern betydelig vækst i 2018. Trods væksten indfrier koncernen ikke bundlinjeforventningen for året

Danmarks største grønne aktør overgår i 2018 sin hidtidige omsætningsrekord og tjener desuden igen et tocifret millionbeløb.

Bundlinjen har ellers været faldende i de to forrige regnskabsår, men den stime er altså brudt for HedeDanmark A/S i 2018.

Koncernens vækst har imidlertid ikke været helt så markant, som adm. direktør Lars Petersen tidligere har fremhævet forventning om.

Forventningen har været en bundlinje før skat på 40-45 mio. kr. i 2018, men realiteten er i stedet et resultat før skat på 37 mio. kr. mod fire mio. kr. i 2017.

- Overordnet er vi tilfredse med regnskabet. Vores mål når vi ikke helt, men vi synes, vi er tilpas tæt på i forhold til de udfordringer, vi har haft i året, siger Anders Moos, der tiltrådte stillingen som økonomidirektør i HedeDanmark i juni 2018.

Han henviser blandt andet til påvirkning fra Abu Dhabi i De Forenede Arabiske Emirater, hvor HedeDanmarks samarbejde med en tidligere hovedaktionær i selskabet Emirates Landscape er ophørt, og en ny passiv investor er trådt til.

Fra november 2018 udgør Emirates Landcape, som HedeDanmark ønsker at sælge, en dattervirksomhed, og ændringen har medført en engangsomkostning på 2,6 mio. kr.

Dertil kommer investeringer i et nyt miljøanlæg i Stoholm og et presset marked på plejeområdet i Danmark og Sverige, påpeger Anders Moos.

Det trækker op
Omvendt har aktiviteten i skoven været med til at trække HedeDanmark op.

- Vi har haft et fint aktivitetsniveau i skoven, hvor højere træpriser har skabt øget aktivitet - specielt i Baltikum, siger økonomidirektøren og peger desuden på, at HedeDanmark ikke har været belastet af nedskrivninger i Abu Dhabi, som tilfældet var i 2017, hvor også juletræsmarkedet var presset.

Derudover begynder HedeDanmark at mærke effekt af initiativer søsat i 2017 og 2018, fortæller han.

Det gælder blandt andet oprettelsen af HD Digital. Herunder er HedeDanmark begyndt at levere teknologi i naturen, som blandt andet kan måle hvor mange, der gør brug af en mountainbikerute.

Et mere kunderettet fokus i anlægsafdelingen er også begyndt at bære frugt, og større anlægsopgaver som det nye nationale rostation i Bagsværd og pandaanlægget i Københavns Zoo er kommet i hus.

Fokus på administrative processer og indførsel af et nyt økonomisystem begynder HedeDanmark også at se effekt af, supplerer Anders Moos, der har positive forventninger til 2019.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.157|