- Niels Jørgen Hansen er en erfaren organisationsleder med et kæmpestort netværk og meget stort indsigt i den verden han beskæftiger sig med. Det har været helt naturligt, at det var ham som blev adm. direktør.
Ordene er sagt af Henrik Fugmann, formand for Tekniq Arbejdsgiverne, der er den ny fusion mellem organisationerne Tekniq og Arbejdsgiverne.
Fjerdestørste organisation
Mandag blev det offentliggjort, at Niels Jørgen Hansen, som hidtil har været adm. direktør hos Tekniq, også bliver adm. direktør i fusionen Tekniq Arbejdsgiverne.
Adm. direktør Mads Graves fra Arbejdsgiverne bliver medlem af direktionen af den nye organisation og får titel af direktør.
Som øverste chef for Tekniq Arbejdsgiverne får Niels Jørgen Hansen ansvar for landets fjerdestørste organisation under Dansk Arbejdsgiverforening. Og han skal varetage interesserne for omkring 4.300 medlemsvirksomheder indenfor el, vvs og metalområdet med tilsammen 55.000 medarbejdere og en omsætning på 60 mia. kr.
Mere synlighed
Niels Jørgen Hansen kommer indtil efteråret til at referere til en overgangsbestyrelse bestående af 30 medlemmer. I slutningen af tredje kvartal bliver der valgt en ny bestyrelse, og antallet af medlemmer reduceres til 21.
Direktøren på trapperne med plan for samarbejde
Niels Jørgen Hansen fortsætter som adm. direktør efter fusionen mellem Tekniq og Arbejdsgiverne og skal nu bringe de to organisationer sammen