Kursen på de danske byggeaktier har i gennemsnit klaret sig dårlige end C25-indekset siden 1. oktober 2018.
Og det er ikke godt, for de danske byggeaktier skal sammenligne sig med C25-indekset, der har været ramt af en større nedtur i årets sidste kvartal. Den udvikling vil blive fulgt tæt de kommende måneder.
- Byggeaktier er meget sensitive og de bliver ramt først, hvis konjunkturerne vender, siger aktieanalytiker Laurits Kjærgaard fra ABG Sundal Collier.
Man kan populært sagt sige, at aktiekursen på børsnoterede byggevirksomheder studeres nøje, da de kan være en tidlig indikator på den økonomiske udvikling i samfundet generelt.
Licitationen - Byggeriets Dagblad har kigget nærmere på udviklingen i de danske byggeaktier fra 1. oktober 2018 frem til 1. februar 2019 og sammenlignet med udviklingen på kursen i de allerstørste danske aktier, C25-indekset.
Aktie-nedtur rammer danske byggeaktier hårdt
Mange aktier oplevede store fald i slutningen af 2018, men det gik særligt hårdt ud over de danske byggeaktier