23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Licitationen
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Snedkerlærlinge suges ud på byggepladser

Der er flere lærepladser i bygge- og anlægsbranchen, men antallet af indgåede uddannelsesaftaler ligger i underkanten til at sikre tilstrækkeligt med faglærte i fremtiden, påpeger Dansk Byggeri

Bygnings- og møbelsnedkeres uddannelsesaftaler nærmest eksploderer med en stigning på næsten to tredjedele fra november 2017 til november 2018. I absolutte tal er stigningen på 131 til 334 aftaler.

I gennemsnit lå antallet af bygge- og anlægsbranchens uddannelsesaftaler i november 2018 en sjettedel over samme måned året før, nemlig en stigning på 857 til 6111 aftaler.

For hele bygge- og anlægsbranchen inklusive kontoruddannelser er stigningen lidt lavere.

Det viser Dansk Byggeris udtræk af Undervisningsministeriets månedlige statistik over praktikpladser.

- Det er rigtig positivt, at der fortsat er vækst i indgåede aftaler. Man kunne godt ønske, at det samlede tal for igangværende elever var steget mere end knap fire procent, for det siger noget om, hvor mange der bliver færdiguddannet, siger underdirektør Louise Pihl, Dansk Byggeri.

- Det er både nødvendigt og positivt, at virksomhederne laver mange aftaler med lærlinge. Det er nu, mens det går godt med beskæftigelsen, at vi skal sikre, at der uddannes nok arbejdskraft til fremtiden, fortsætter Louise Pihl.

EUX en succes hos unge
Den forholdsvis ny form for gymnasial håndværkeruddannelse EUX - "Erhvervsuddannelse og gymnasial eksamen", svendebrev med studenterhue - har en markant fremgang. Stigningen er 90 til 567 i lære i virksomheder eller knap 16 procent.

Den stigning bider Louise Pihl ekstra mærke i, for EUX har haft lidt svært ved at komme ordentlig i gang.

- EUX-elever er mere på skole end almindelige elever, så det er glædeligt at se en ret stor fremgang i antal elever, der er i lære ude hos virksomhederne. Uddannelsen har hurtigt fået en massiv tilgang, så man kan sige, at eleverne har taget den til sig. Der er god søgning fra især helt unge til EUX. Det er en anden måde at have lærlinge på, og det skal virksomhederne lige vænne sig til, slutter Louise Pihl.

Færre i skolepraktik
Over 300 elever er rykket fra skolepraktik til lærepladser i virksomheder, afslører statistikken.

Antal korte uddannelsesaftaler er øget med 217 til 3489, dvs. en stigning på 6,6 procent. Heraf tegner tømrere sig for 91 elever og murere for 81.

De to struktørfag har samlet 91 korte aftaler, hvilket er et fald på 29.

Bygge- og anlægsvirksomhederne har mellem en femtedel og en fjerdedel af samtlige uddannelsesaftaler eller elever i lære på virksomheder.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.203|