Buus Anlægsgartner A/S med base i Brabrand ved Aarhus har slået egen regnskabsrekord.
I det seneste regnskab, der dækker perioden 1. juli 2017 til 30. juni 2018, er bruttofortjenesten forbedret med cirka 4,4 mio. kr. og når over 40 mio. kr., mens resultatet før skat er øget til 7,4 mio. kr. fra 5,1 mio. kr. i 2016/17.
Overskudsgraden lander ifølge regnskabet på otte pct.
- Vi er ovenud tilfredse. Det er en kombination af mange ting, der gør det her, siger indehaver Kristian Buus til Licitationen - Byggeriets Dagblad.
Han fremhæver blandt andet stabilitet i forhold til medarbejderstaben og underentreprenører samt stabile kunder, der vender tilbage.
- Når man præsterer godt og laver spændende projekter, så er det også nemmere at tiltrække nye medarbejdere, supplerer han og tilføjer:
- Vi er gode til at tage de ordrer ind, vi er trygge ved, og der er meget fokus på, om vi har den fornødne kapacitet til en given ordre.
Laver større sager end tidligere
Nye tiltag har også været med til at øge væksten.
For fire år siden oprettede Buus Anlægsgartner en kloakafdeling, og den begynder nu for alvor at kaste noget af sig med LAR-opgaver, TV-inspektion, omfangsdræn og kloakeringsarbejder på egne entrepriser, fortæller Kristian Buus.
Græsset har aldrig været grønnere hos Buus Anlægsgartner
Virksomheden slår egen regnskabsrekord i 2017/18 og kan præstere en overskudsgrad, der er nået op på otte procent