23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Licitationen
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Nu rejses Tuxens Tårn i Carlsberg Byen

Annonce

Byggekranerne arbejder stærkt i Carlsberg Byen, hvor nybyggerierne skyder hastigt op i disse år.

Mandag blev det første spadestik til endnu et markant projekt taget; karréen Fristrup Hus og det 50 meter høje Tuxens Tårn med et samlet areal på 33.200 kvadratmeter.

Annonce

De to byggerier i den mere rolige ende af Carlsberg Byen – tæt på Frederiksberg og omgivet af fredede bygninger og grønne områder.

Annonce

- Vi er meget forventningsfulde og glæder os meget til at komme i gang med dette utroligt spændende byggeri, siger direktør Thomas Sørensen fra Arpe & Kjeldsholm, der er totalentreprenør på byggeriet.

Annonce

Fristrup Hus er opkaldt efter Nilaus Fristrup, der var modellør og stod bag modellerne af Elefantporten, mens Tuxens Tårn er opkaldt efter kunstneren Laurits Regner Tuxen, der har en række værker hængende på Carlsberg Museet.

Annonce
Annonce
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.172|instance-web03