Boligmarkedet kommer til at løfte foden fra speederen i 2019.
Efter at have kørt med næsten tocifrede vækstrater de seneste år vil investeringerne i nybyggeri og renovering af boliger stige med "blot" 3,5 pct. til næste år.
Det forudser organisationen DI Byg i en ny prognose.
- Boligmarkedet har trukket overskrifterne de seneste år, og selvom det fortsat vil fylde mest i kroner og øre, så bliver det ikke med samme vækst som tidligere, siger chefkonsulent Rikke Lysberg Bernbom, der ser det som en naturlig reaktion på flere rigtig gode år i træk.
Dansk Byggeri: 3,5 er for lavt
Lysten til at investere i boliger vil være påvirket af, at prisstigningen ikke ventes at være på niveau med indeværende og foregående år, fremgår det af analysen fra DI Byg.
Det skyldes blandt andet højere bidragssatser, skærpede krav til udlån, og i takt med at der bliver bygget mere nyt, vil udbuddet af nye boliger i særligt København også være med til at dæmpe prisstigningerne.
Samtidig kan renterne ikke forventes at falde meget mere og vil også lægge en dæmper på udviklingen på boligmarkedet.
Cheføkonom Bo Sandberg fra Dansk Byggeri bakker op om vurderingen, men tilføjer, at 3,5 pct. dog er for lavt sat.
- 3,5 pct. er lige i underkanten, men vækstraten er aftagende, siger han og tilføjer, at Dansk Byggeri inden længe vil offentliggøre en prognose, hvor boligmarkedet fortsat vil være den største vækstmotor, men altså på et lidt lavere niveau end tidligere.
Kan mangle byggegrunde
Økonom Curt Liliegreen, der er direktør i Boligøkonomisk Videnscenter, fremhæver, at prognoserne for boligbyggeriet, der er baseret på data fra Danmarks Statistik, skal læses med forbehold, da tallene har tradition for at blive justeret adskillige gange. Men han vurderer også, at der kan være udsigt til aftagende vækstrater for boligmarkedet i 2019.
- Boligmarkedet vil fortsætte med at stige i 2019, og det vokser, men det vokser ikke ind i himlen, siger han.
Liliegreen hæfter sig dog ikke så meget ved priserne på boliger som en indikator. Han peger i stedet på kapacitetsudfordringer.
- Der skal jo være grunde at bygge på, hvilket er en udfordring i hovedstaden, hvor mange gerne vil bo. Desuden kan der opstå flaskehalse med arbejdskraft og materiale, der kan være med til at presse priserne op, så det bliver mindre attraktivt at bygge, siger Curt Liliegreen.
Boligmarkedet holder på bremsen i 2019
Boligmarkedet fortsætter fremgang, men det bliver langt fra med samme vækstrater som i 2017 og 2018