23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Licitationen
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Nye anlægsopgaver på vej

Læs i dag om kommende anlægsprojekter i Søften, Høje-Taastrup og Strøby

REGION MIDTJYLLAND

SØFTEN

Vejforlængelse

Teknik- og miljøudvalget i Favrskov Kommune anbefaler, at der anlægsbevilges 4,4 mio. kr. til etablering af en vejforbindelse mellem Rho og Omega i Søften.

Teknik og Kultur vurderer, at projektering og udbud af vejforbindelsen kan være afsluttet medio juli 2018. Vejforbindelsen forventes etableret ultimo 2018.

REGION HOVEDSTADEN

HØJE-TAASTRUP

Arkæologiske udgravninger

Ved den arkæologiske prøvegravning på ejendommen matr.nr. 2 e Kraghave i Det regionale Fritidsområde i Høje-Taastrup blev der fundet væsentlige fortidsspor på arealet, hvilket udløser krav om en egentlig arkæologisk udgravning af disse fund, før arealet kan frigives til byggeri.

Høje-Taastrup Byråd skal på sit møde i morgen tage stilling til, om der skal afsættes bevilling til udgravning af fund på hele arealet på cirka 30 hektar eller i første omgang kun til udgravning af fund på den sydlige del af arealet.

Interessen for projektudvikling området er stor og forventes at stige i kølvandet på planlægningen for Nordic Water Universe og Racehall. Administrationen anbefaler derfor, at der bevilges penge til udgravning på hele matriklen, så hele arealet kan frigives til fremtidig projektudvikling.

REGION SJÆLLAND

STRØBY

Dobbeltrettet fællessti

For at skabe en sikker skolevej for skoleelever fra den østlige del af Strøby Egede vil Stevns Kommune etablere en dobbeltrettet fællessti for fodgængere og cyklister som skaber forbindelse mellem Strøbyskolen og de nærliggende boligområder mod nordøst. Stien laves som en dobbeltrettet fællessti.

Kommunen regner med at gennemføre skitseprojektering, arealerhvervelse og detailprojektering i år, sådan at anlægget kan sendes i udbud til udførelse i 2019.

Forvaltningen søger nu om frigivelse af en mio. kr. til projektering og arealerhvervelse, og sagen er på økonomiudvalgets dagsorden i morgen.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.151|