- Det sælger næsten sig selv, lyder det begejstret fra Anne Mette Weng, marketingchef hos Nature Impact A/S, der udvikler og leverer grønne tage.
Hun og virksomheden deltager på arkitekt- og materialemessen Architect At Work, der i år fandt sted i et meget velbesøgt Forum i København.
Nærmest paradoksalt har arrangørerne formået at få den højloftede multibygning til at virke som en hyggelig og indbydende hule, hvor dæmpet belysning og klart markerede arealer for henholdsvis udstillere og opholdsområder fjerner den stressende messestemning.
Anne Mette Weng siger til Licitationen, at bygherrer og arkitekter i stigende omfang efterspørger grønne CO2-absorberende løsninger, der samtidigt fungerer som regnvandsopsamlere og forsinkelsesaraler ved skybrud.
- Byerne bliver grønnere, og vi mærker stor efterspørgsel på de tage, der også sørger for biodiversitet, siger Anne Mette Weng.
Derfor har virksomheden udviklet både et såkaldt Bee Friendly Roof og et Wildflower Roof, hvor tagene vil blomstre fra april til oktober, ligesom arkitekterne kan vælge et permanent grønt tag, der ikke skifter farve med årstiderne.
Printbare tekstiler
De mange farver gik igen hos andre udstillere, forstærket af årets hovedtema, som er Tekstil og Arkitektur.
Budskabet til besøgende og beslutningstagere i byggebranchen er, at tekstiler har mange anvendelsesmuligheder, både funktionelt og til udsmykning, blandt andet helt nye muligheder for printbare facadetekstiler og højtydende materialer, der også overholder alle bæredygtighedsstandarder.
Designere sælger
Vi har mødt Annette Wandsø Bach, marketingkoordinator hos Duravit, og spurgt, hvad der fik dem gennem nåleøjet og ind på udstillerlisten:
- Vi vil gerne tættere på arkitekterne, og her er der mulighed for virkelig at tale med arkitekterne og høre om deres projekter, og om de produkter, de vil have ind i dem, siger hun, og understreger, at der altid står en kendt designer bag et produkt fra baderumsleverandøren.
- Og det er jo helt bevidst, for et klassisk og tidløst design er jo det, mange arkitekter kører med. Og det trækker heller ikke fra, når man skal sælge en lejlighed eller et hus og kunne fortælle, at badeværelses er design-tegnet, for eksempel af Philip Starck eller Cecilie Manz, som blev Maison & Object Designer of the Year 2018. Hun har også tegnet højttalere for B&O og møbler for Fritz Hansen. Og at vi nu har en dansk designer binder os tættere på arkitekterne, siger Annette Wandsø Bach.
Hun understreger, at som leverandør til byggeriet er det afgørende at være, hvor arkitekterne er.
- Det er jo sjældent arkitekter har tid til at vi kan komme forbi, blot for at vi kan fortælle om vores nye design. Derfor er en begivenhed som Architect at Work guld værd, siger hun.
Jordfarver hitter
Også for salgschef Frank Stenhøj Christensen fra facadeleverandøren Muncholm er det meget udbytterigt at være med:
- Vi har udviklet helt nye farver i jordtoner, som er meget populære. Vi kan levere det, arkitekter og bygherrer efterspørger, i stedet for blot at præsentere dem for noget, vi har i forvejen. Der skal være større valgfrihed for arkitekterne, siger han.
Frank Stenhøj understreger også det vigtige i at kunne levere noget vejrbestandigt.
- Vi har facader, som er sat op i 1986, og som vi skulle lave en tilbygning til. Det var næsten ikke til at se forskel på det nye og det gamle, siger han, og tilføjer, at virksomheden også kan være i over 20 meters højde, hvor det efter internationale byggebestemmelser kun er tilladt at anvende ikke-brandbare facadematerialer.
Flere designere tiltrækker byggefolk
Materialeproducenter til byggeriet samarbejder i stigende omfang med kendte designere for at sikre klasse og salgbarhed. På arkitekturmessen Architect At Work i Forum mødte innovative producenter deres kunder