En blandet buket med en stikkende torn.
Det er ikke kun rosende ord, regeringen og forligspartiernes aftale om udsatte boligområder får med på vejen fra bygge- og anlægsbranchen.
Partierne blev blandt andet enige om, at anvende 10 mia. kroner - primært fra Landsbyggefonden - i udsatte almene boligområder. Og det er en klar forbedring fra det oprindelige udspil, mener både BAT-Kartellet og Dansk Byggeri.
- Regeringens første udspil ville have tømt Landsbyggefonden og anvendt midlerne til mange andre formål end renovering af almene boliger. Regeringens såkaldte "refusion" blev taget af bordet og sparede Landsbyggefonden og dermed de almene lejere for et sted mellem 13 og 20 mia. kroner, siger sekretariatsleder af BAT, Gunde Odgaard.
Nu skal pengene anvendes indenfor formålet i de udsatte boligområder, ligesom der er flere penge til renovering i de ikke udsatte almene boligområder.
Politisk kampplads
Af regeringens oprindelige udspil fremgik det, at man ville øremærke 12 mia. kroner af Landsbyggefondens 21 mia. kroner til renovering af ghettoer.
Det ville kun give godt en mia. kroner til overs om året de næste otte år til at renovere alle andre almennyttige boliger i Danmark. Det beløb er ikke engang tilstrækkeligt til at dække den nuværende kø af renoveringsprojekter i den almene sektor.
Organisationen glæder sig derfor over, at man holder et så stort milliardbeløb i fonden.
- Vi frygtede efter regeringens udspil, at der ikke ville blive penge til andre renoveringer end dem i ghettoområder, men den flyttede mængde penge er langt mindre. Vi er derfor glade for, at man også har haft øje for, at der er andre områder, der trænger, siger erhvervspolitisk direktør Torben Liborius.
Han mener desuden, det giver de nødvendige stabile rammer at aftalen er skabt ved et bredt forlig mellem regeringen, Socialdemokratiet, Dansk Folkeparti og SF.
- Den almennyttige boligsektor skal ikke ende som en politisk kampplads. Den brede opbakning betyder, at aftalen også holder efter et valg og det giver planlægningssikkerhed, siger Torben Liborius.
BAT og Dansk Byggeri: Bedre aftale end frygtet
Den netop indgåede boligaftale sikrer, at Landsbyggefonden fortsat skal finansiere det, den er sat i verden for - nemlig renovering og boligsociale tiltag