23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Licitationen
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Hansson & Knudsen bygger bankdomicil

Grundstenen er lagt til Nordfyns Banks nybyggeri i Odense.

Med PensionDanmark som investor og bygherre skyder et nyt bankdomicil nu op i Dannebrogsgade i centrum af Odense.

Mandag blev grundstenen til byggeriet lagt, og efter planen vil Nordfyns Bank flytte ind i midten af 2019.

Den tre etager høje bygning får et areal på 3.159 kvadratmeter inklusive 880 kvadratmeter kælder og forventes at opnå DGNB Guld-certificering.

Projektet er tegnet af Arkitema med Cowi som rådgivende ingeniør, mens Hansson & Knudsen er totalentreprenør.

PensionDanmark investerede sidste år i to markante bankprojekter i Odense. Foruden det nye domicil til Nordfyns Bank står selskabet også bag ombygningen af Danske Banks finanscenter ved Albani Torv, der ligger godt en kilometer fra det kommende Nordfyns Bank-domicil.

- Med investeringen viser vi endnu en gang, at PensionDanmark er aktiv som ejendomsinvestor i hele Danmark, siger direktør Marius Møller, PensionDanmark Ejendomme.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.158