23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Licitationen
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Røde partier vil gøre energiudspil grønnere

Regeringens energiudspil er en forspildt mulighed, mener SF, mens de radikale kalder det for et lysegrønt udspil - hvis man er venlig

For lidt. For langsomt. Og en forspildt mulighed for seriøs og ambitiøs grøn omstilling.

Sådan lyder dommen fra SF’s formand Pia Olsen Dyhr over regeringens udspil til et nyt energiforlig. Hun kalder det for volapyk, når regeringen siger, at det er det grønneste udspil i Danmarkshistorien.

- Regeringen har præsenteret en tynd plan, som er meget langt fra det ambitiøse grønne rygstød, som Danmark har brug for. Det er skrabede løsninger på alle områder og tydeligt, at det er langt vigtigere for regeringen at give afgiftslettelser end at være ambitiøs når det kommer til at løse klimaudfordringen og skabe arbejdspladser i vores seje grønne virksomheder. Det er brandærgerligt, at regeringen forspilder de muligheder, siger hun.

Med udspillet fastholder regeringen sit mål om, at Danmark frem mod 2050 skal være uafhængig af fossile brændsler.

Klimaordfører i Radikale Venstre, Ida Auken, tager positivt imod regeringens energiudspil. Men planen er fyldt med sorte huller. Radikale Venstre vil derfor under forhandlingerne trække regeringen i en grønnere retning. Partiets mål er, at danskerne kun bruger grøn energi i husstanden i 2030.

- Hvis man er venlig, kan man kalde det et lysegrønt udspil fyldt med sorte huller. Der skal meget mere grøn el til, og så skal udspillet vise, hvordan vi kan bruge den grønne el. Det skal være sådan, at når danskerne i 2030 tænder for radiatoren eller stikkontakten, så kommer varmen og strømmen udelukkende fra vedvarende energi, siger hun.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.11|instance-web03