REGION NORDJYLLAND
PANDRUP
Byggemodning
Økonomiudvalget i Jammerbugt Kommune skal på sit møde i morgen tage stilling til et byggemodningsprojekt med yderligere ni parcelhusgrunde på Jacobsvej i Pandrup. Byggemodningen vil kræve, at der anlægsbevilges 2,5 mio. kroner.
Det forventes, at der skal foretages arkæologiske forundersøgelser, og Nordjyllands Historiske Museum vil blive anmodet om at igangsætte dette arbejde efter en godkendelse af projektet.
Det forventes, at et eventuelt byggemodningsprojekt kan være afsluttet, således at grundene kan være klar til overtagelse sidst på året 2018.
REGION SYDDANMARK
FREDERICIA
Cykelstier
Fredericia Kommune har modtaget tilsagn om støtte fra statens cykelpulje til etablering af cykelstier på Sjællandsgade mellem Vester Voldgade og Norgesgade som ansøgt. Kommunen får 600.000 kroner i støtte under forudsætning af, at kommunen selv bidrager med 900.000 kroner, og det har Fredericia Byråd sagt god for.
Byrådet har samtidig godkendt, at der afsættes midler til skitseprojektering af cykelsti på Kolding Landevej, som kommunen også havde søgt om støtte til, men ikke fik.
FREDERICIA
Ombygning af rundkørsel
Fredericia Kommune har afsat 2,095 mio. kroner til Infrastruktur Taulov, og pengene skal bruges til ombygning af Stoustrup rundkørslen ved Vejlevej/Ydre Ringvej, således at modulvogntog kan passere igennem rundkørslen fra Ydre Ringvej til Taulov Transportcenter og motorvejen.
Ombygningen forberedes for fremtidig tilslutning af vejadgang til byggemodning "Fuglsang Vest".
Fredericia Byråd frigav pengene på sit seneste møde, og anlægsarbejdet kan herefter sættes i gang i år.
KOLDING
Rekreative stier
Kolding Kommune har afsat 140.000 kroner til rekreative stier i Drejens i år, og det beløb søges nu anlægsbevilge med anbefaling fra Plan-, Bolig- og Miljøudvalget.
Der skal anlægges omkring 3,8 mio. km trampesti med tilhørende stiafmærkning, og i tilknytning til stierne opsættes kortborde og ved oplagte opholdssteder opsættes borde-bænkesæt.
Sagen behandles af Økonomiudvalget i dag.
KOLDING
Renovering af have
Kolding Kommune købte i 2016 Aksel Olsens ejendom ved Geografisk Have. Ejendommen består af privatbolig i tre etager, et Pakhus i haven (en ladebygning) og en tilgroet have med mange forskellige træer, buske og planter, og den indgår som et væsentligt element i Geografisk Haves nyligt udarbejdede udviklingsplan.
Til det videre arbejde med udviklingsplanen har Kolding Kommune i budget 2018 afsat 500.000 kroner specifikt til følgende udviklingsarbejder i forhold til Aksel Olsens ejendom: Udarbejdelse af en fondsansøgning til et projekt, der fokuserer på udvikling af Aksel Olsens ejendom, forundersøgelse af arkivalierne i ejendommen, etablering af en udstilling om Aksel Olsen og oprydning og renovering af haven, til en standard, så der kan tilbydes rundvisninger.
Den halve mio. kroner søges nu anlægsbevilget, og sagen er på Økonomiudvalgets dagsorden i dag.
REGION SJÆLLAND
HOLBÆK
Fornyelse af legepladser
Holbæk Kommunalbestyrelse skal på sit møde i morgen blandt andet tage stilling til, om der skal frigives 1,8 mio. kroner til fornyelse af kommunens legepladser i 2018.
Beløbet dedikeres til skolernes multibaner, opfølgning på udskiftning af nedslidte legeanlæg, udskiftning af slidte reservedele på eksisterende redskaber, sikring og nedtagning af legepladser på fraflyttede enheder, og prioritering af et eventuelt restbeløb til nyindkøb af legeredskaber på baggrund af ønsker fra skole- og dagtilbud.
FEMØ
Campingplads
Lolland Byråd har vedtaget Lokalplan 360-102 for Femø Festival- og Campingplads endeligt.
Foreningen Femø Jazz og Femø Beboerforening har søgt om at genetablere den oprindelige campingplads på arealet, hvor den årlige jazz festival på Femø afholdes, og det blive muligt med lokalplanvedtagelsen.
Lokalplanens overordnede formål er at fastholde og udvikle Femø Jazz festival, at muliggøre andre events så som markeder, udstillinger og festivaler mm. samt muliggøre genetablering af en campingplads til 100 campingenheder, herunder 20 campinghytter med tilhørende campingfaciliteter.
Nye anlægsopgaver på vej
Læs i dag om kommende anlægsprojekter i Pandrup, Fredericia Kolding, Holbæk og på Femø