23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Licitationen
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Broer kan vi ikke få nok af

En ny bog hylder Københavns broer og de forbindelser, som de knytter. På få år har hovedstaden fået otte nye broer, og flere er på vej

Forfatteren, journalisten og arkitekturkommentatoren Peter Olesen har skrevet en af sine mest veloplagte bøger længe. Denne gang handler det om hovedstadens mange broer, de kendte og kun lokalkendte, og hans dybe kendskab og kærlighed til København, som flere af hans udgivelser giver udtryk for, er også her en tro følgesvend på byvandringerne.



Han sammenligner frisk vores nye muligheder for at krydse vand med den lykkefølelse, man kan opleve ved Sainen i Paris, Tiberen i Rom eller Themsen i London.



Og selv om København ikke er Paris, hvis romantiske stemning er svær at eftergøre, mange broer eller ej, så påpeger forfatteren korrekt, at de mange nye broer, byen har fået de seneste år, har gjort noget godt for både hovedstaden og for humøret hos indbyggere og besøgende.



De nye broer

Inden for få er der kommet hele otte nye broer til - og flere er på vej:



Bryggebroen, Cykelslangen, Teglværksbroen, Belvederebroen, Inderhavnsbroen, Trangravsbroen, Priviantbroen og Cirkelbroen.



Og som Peter Olesen påpeger i Licitationens nyeste udgave af arkitekturmagasinet Arkbyg, der udkommer på fredag, er der den herlige sideeffekt ved de mange nye broer, at de er venligt og tryghedsskabende oplyst om aftenen, og oven i det er der leget med lyset ved broerne, så de også bliver en visuel oplevelse for alle, der elsker at færdes i byen. Helt modsat de gamle broer, hvor lys synes bandlyst, også på byens ældste og fineste Marmorbroen over Frederiksholms Kanal.



I en rigtigt illustreret udgivelse over 184 sider har Peter Olesen og fotograf Henrik Bjerregrav energisk sat sig for et ganske ambitiøst projekt, nemlig at omtale, dokumentere og analysere de broer, der både forbinder og binder samme.



På en måde, så bogen både bliver et aktuelt tidsdokument og en mere tidløs hyldest til bygningsværkerne, hvoraf flere både er designperler (Cirkelbroen, Cykelslangen) og ingeniørmæssige mesterværker, som Inderhavnsbroen med den besværlige fødsel, samt Proviantbroen.



Fremmer cyklismen

Broer evner desuden flere steder at adskille biler og bløde trafikanter. En udvikling, vi kun kan ønske hjerteligt velkommen:



"Da vi i 2006 fik Bryggebroen mellem Islands Brygge og Kalvebod Brygge, var det pludselig mange gange lettere at komme fra Vesterbro og Valby til Islands Brygge og Amager. Man skulle ikke længere helt inden om byen for at krydse vandet. En vidunderlig udvikling. Og sådan er det gået mange steder siden. Pludselig er København forbundet langt bedre mellem bydelene, som man for eksempel ser det i Paris", skriver Peter Olesen.



Bogen er fyldt med personlige betragtninger og oplysninger til eftertanke.



"Mange besøgende fra byer der ønsker at udvikle cyklismen som i København, har besøgt Cykelslangen og har været meget begejstrede. Faktisk besøger en delegation fra USA og Canada hvert år København for at høre, hvordan vi lykkes med at fremme cyklismen", skriver forfatteren, der med sin nyeste guidebog til hovedstadens perler samtidigt opfordrer til at sætte tempoet ned og nyde synet af ikke kun broerne, men den by og det vand, som udsigten midt ude på broerne nu giver.



Selv om København er en storby, er der ikke altid grund til at skynde sig.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.141