23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Licitationen
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Nye AB-aftaler rustet til moderne entreprenørrolle

Der bliver taget højde for, at flere entreprenører udfører projektering i udkastet til de nye aftalesystemer for byggebranchen

Byggeriets nye, opdaterede aftalesystemer, AB og ABR, der efter planen træder i kraft til maj, kommer i højere grad til at omfavne entreprenører, der ikke udelukkende udfører byggeopgaver, men også er med til at planlægge dem.

Henrik Fausing, projektdirektør i Dansk Byggeris juridiske afdeling, har repræsenteret organisationen i forhandlingerne om de nye aftaler. Han fremhæver, at systemet er blevet opdateret til at håndtere nye samarbejdsformer, der indebærer, at entreprenøren indtræder tidligere i byggeprocessen og eksempelvis er med i projekteringen.

- Det vil fremgå i aftalesystemet, hvordan samarbejdet mellem rådgiver og entreprenør skal foregå, og hvordan ansvaret mellem dem fordeles, siger han.

Færre hovsaløsninger
I udkastet er der desuden indskrevet, at bygherren indkalder til et gennemgangsmøde af det samlede projekt inden byggestart for alle parter.

- Det giver mulighed for, at entreprenører, rådgivere og leverandører kan påpege misforståelser. Det skal føre til, at man står med et sammenhængende og gennemarbejdet projektmateriale, inden byggeriet begynder. Det skulle være med til at imødegå nogle af disse hovsaløsninger, som man af og til oplever, der giver anledning til konflikter, siger Henrik Fausing.

Foruden tilpasningen til den moderne entreprenørrolle trækker han et andet element frem fra udkastet. De nye aftalesystemer tager hånd om at gøre voldgiftssystemet hurtigere.

Hurtig konfliktløsning
Det skal blandt andet foregå ved at indføre en trappemodel til løsning af tvister. Desuden vil der være mulighed for at indhente en mægler eller mediator fra voldgiftsnævnet til at føre dialog med parterne, inden det ender som en voldgiftssag.

Der bliver også mulighed for at gennemføre en sag som "hurtig afgørelse". Det er et nyt instrument, der kan have samme effekt som en kendelse fra voldgiftsnævnet. Der kan i forbindelse med hurtig afgørelse ikke foretages syn og skøn.

- Flere af parterne i byggeriet oplever voldgiftssystemet som langsommeligt og dyrt, og det her er et forsøg på dels at undgå, at konflikter ender som deciderede voldgiftssager, og dels at de kan blive afviklet hurtigere, når de ikke kan løses gennem dialog, fortæller Fausing.

God stemning
Han fortæller, at de knap tre år, der er gået med at udforme anbefalingerne til de nye aftaler, har været præget af god stemning blandt parterne.

- Det har været karakteristisk for forløbet, at der er blevet lyttet til de forskellige input. Og det har givet et godt grundlag for at give de bedste betingelser for samarbejde i byggebranchen.

Udvalget består af repræsentanter fra 14 offentlige og private organisationer, som repræsenterer byggeriets centrale aftaleparter. Frist for svar i høringsperioden er den 12. marts 2018.

Og cirka to måneder senere forventer man, at de nye aftaler vil træde i kraft. Dog med en overgangsperiode hvor de eksisterende aftaler, AB 92 og ABR 89, fortsat kan bruges.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.156|instance-web04