23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Licitationen
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Kemp & Lauritzen fyrer tidligere topchef

Ledelsen i Kemp & Lauritzen A/S har valgt at afskedige økonomidirektør Tue Sjøntoft, der tidligere har været konstitueret adm. direktør i over et år

Teknikentreprenøren Kemp & Lauritzen fra Albertslund har afskediget økonomidirektør Tue Sjøntoft. Det er sket med virkning fra den 17. januar 2018, ifølge CVR-registret.



Adm. direktør Peter Kaas Hammer, der tiltrådte i begyndelsen af august sidste år, beskriver baggrunden for beslutningen som udramatisk.



- I forhold til den rejse Kemp & Lauritzen skal på fremover, er vurderingen, at der er behov for en økonomidirektør med et andet kompetencesæt for at sikre den fornødne fremdrift, siger han til Licitationen - Byggeriets Dagblad.



Konstitueret chef

Peter Kaas Hammer ønsker ikke at uddybe, hvilke andre kompetencer man er på udkig efter.



Bestyrelsesformand Boris Nørgaard Kjeldsen fortæller, at det er en kombination af flere ting.



- Kemp & Lauritzen står over for nye opgaver inden for blandt andet digitalisering og udnyttelse af nye systemer og på den baggrund har vi vurderet, at der var behov for en økonomidirektør med andre kompetencer, siger han.



Tue Sjøntoft var i godt 14 måneder konstitueret som adm. direktør i Kemp & Lauritzen, der er landets største teknikentreprenør målt på omsætning.



Han overtog roret i virksomheden i juni 2016, da Allan Jørgensen opsagde sin stilling for at blive adm. direktør i vindueskoncernen Dovista Gruppen. Og Tue Sjøntoft sad i stillingen frem til august 2017, da Peter Kaas Hammers konkurrenceklausul fra hans tidligere arbejdsgiver, MT Højgaard-selskabet Lindpro A/S, udløb.



Kemp & Lauritzen kom i 2016 ud med et underskud før skat på små 40 mio. kroner. Regnskabet for 2017 er endnu ikke offentliggjort. 

BREAKING
{{ article.headline }}
0.188