REGION HOVEDSTADEN
BAGSVÆRD
Udvikling af bymidte
Gladsaxe Byråd har sendt Helhedsplanen for Bagsværd Bymidte i høring i en periode på fire uger.
Helhedsplanen, der er udarbejdet af Tegnestuen Vandkunsten, kommer med løsningsforslag til blandt andet udvikling af Bagsværd Hovedgade til bymidtens hovedstrøg, til sikring af en levende bymidte med boliger, så der også er liv i bymidten, når butikkerne er lukket, og til udvikling af bymidten som mødested og ramme om et aktivt, rekreativt byliv.
Helhedsplanens hovedgreb er at omdanne Bagsværd Hovedgade til et grønt handelsstrøg. Dette betyder, at vejprofilet indskrænkes, således at der, ud over de to ligeud gående spor, er to spor, der veksler mellem at være svingbane, parkeringslomme eller beplantningsbed.
Planen foreslår et åbningstræk i forhold til at begrønne omkring krydset Bagsværd Hovedgade og Vadstrupvej/Bindeleddet. Det kan gøres ved at fjerne belægningen i midterhellen på henholdsvis Bindeleddet og Vadstrupvej og i stedet beplante midterhellen med græsser og stauder samt træer i henhold til Helhedsplanen. Samtidig fjernes en del af den hårde belægning i kanten af År 2000 pladsen, og der plantes træer.
Dette første element vil kunne give et hurtigt og synligt resultat i bymidten og styrke opholdskvaliteterne på År 2000 pladsen, hedder det i referatet fra byrådsmødet. Det forventes at kunne gennemføres for de fire mio. kroner, der er afsat i Vækstpuljen i 2018.
REGION NORDJYLLAND
BROVST
Stoppesteder
Teknik- og Miljøudvalget i Jammerbugt Kommune skal på sit møde på mandag beslutte, om et projekt for nedlæggelse af Brovst Busterminal og oprettelse af to nye superstop på Vestergade skal fremmes.
Nordjyllands Trafikselskab ønsker at lukke den nuværende busterminal ved Elmevej og i stedet servicere passagerne med to superstop på Vestergade.
Vækst og Udvikling har fået udarbejdet et skitseprojekt, som har været til udtalelse ved Vejdirektoratet og NT. Vejdirektoratet har nogle forslag til justeringer af projektet, men ser grundlæggende ikke, at der er noget i vejen for at realisere projektet.
Hvis busterminalen ønskes bevaret, skal bygningen enten renoveres eller fjernes og erstattes af stoppestedsfaciliteter som læskærm m.v.
De to superstop anslås at koste 1,18 mio. kroner inklusive rådgiverydelser og arealerhvervelse.
AABYBRO
Udbygning af genbrugsplads
Aabybro Genbrugsplads planlægges udbygget, og Teknik og Miljøudvalget i Jammerbugt kommune har sagen på dagsordenen på mandag. Her bliver udvalget bedt om at godkende, at projektet sættes i gang.
Vækst og Udvikling søger om en bevilling på 625.000 kroner til forarbejderne, herunder mellemlagring af sand. Vækst og Udvikling vil søge yderligere bevilling, når den kommende rådgiver har lavet anlægsoverslag, og det forventes at blive til efteråret 2018.
BROVST
Renovering af speedwaybane
Jammerbugt Kommunalbestyrelse har i budget 2018 afsat 1,5 mio. kroner til renoveringen af baneanlæg tilhørende Brovst Speedway Club, som er et kommunalt projekt. Den nye speedwaysæson for 2018 starter op i begyndelsen af marts måned, og derfor ønsker både Vækst og Udvikling og Brovst Speedway Club, at banen er renoveret inden da.
Forvaltningen søger derfor om frigivelse af det afsatte beløb. Kultur-, Fritids- og Landdistriktsudvalget tager stilling i sagen på torsdag.
REGION MIDTJYLLAND
HORSENS
Byggemodning
Horsens Byråd bevilgede på sit sidste møde i 2017 1,5 mio. kroner til forundersøgelse og projektering i forbindelse med den planlagte byggemodning ved Bygholm Bakker, Bjørnshave.
Forundersøgelserne omfatter arkæologiske forundersøgelser, landinspektøropmåling af arealet og undersøgelse af de geotekniske forhold i området.
På baggrund af forundersøgelserne vil der blive udarbejdet et projekt for byggemodningen. Der forventes byggemodnet cirka 27 parceller.
Ligeledes bevilgede byrådet en mio. kroner til forundersøgelser og projektering af en planlagt byggemodning på Kirkevej i Gedved.
Forundersøgelserne omfatter landinspektøropmåling af arealet og undersøgelse af de geotekniske forhold i området. De arkæologiske forundersøgelser er undersøgt ved etape 1, og de skal ikke foretages udgravninger i etape 2.
Der forventes byggemodnet cirka 23 parceller og en storparcel.
Nye anlægsopgaver på vej
Læs i dag om kommende anlægsprojekter i Bagsværd, Brovst, Aabybro og Horsens