23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Licitationen
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Frank Jensens "Lille Vesterbro" i politisk modvind

Overborgmesterens plan om at fremskynde byudviklingen på det tidligere godsbaneareal mellem Vesterbro og Sydhavnen i København møder politisk modstand. Flere partier afviser planen, og lokaludvalg ærgrer sig og efterlyser flere detaljer

Frank Jensen skal formentlig justere på sin vision for at byudvikle det historiske godsbaneareal centralt i København.



Den socialdemokratiske overborgmester vil påbegynde udviklingen af arealet mellem Vesterbro og Sydhavnen - det såkaldte "Lille Vesterbro" - allerede i 2019, fremfor 2027 som oprindeligt planlagt. Frank Jensens indledende udspil indeholder 3.500 boliger, 250.000 etage kvm til erhverv samt grønne arealer.



Især sidstnævnte fylder ifølge overborgmesterens politiske modstandere i København for lidt, og flere partier efterlyser detaljer og grønne visioner i udspillet.



- Jeg tænker, det er et valgkampsoplæg. Det bliver allerede bygget voldsomt i området, så der kommer allerede boliger på Vesterbro. Men man skal også kunne leve mellem boligerne, siger Rikke Lauritzen, der foruden at være kandidat for Enhedslisten også bor i området.



Hun understreger, at Enhedslisten er glade for, at Frank Jensen har fået øje på området, men at udspillet med 3500 boliger savner en grøn og aktiv profil.



- Der mangler idrætsfaciliteter som fodboldbaner, og det er en vision, man har haft i området i mange år. Og dette område er det eneste sted, hvor man kan etablere den slags, siger Rikke Lauritzen.



Tromler lokale interesser

Det er det gamle godsbaneareal bag Dybbølsbro, som forbinder Vesterbro og Sydhavnen, der er arnestedet for et af valgkampens sidste stridspunkter.



Områdes ejes i dag af henholdsvis DSB, Banedanmark, Metroselskabet og Freja Ejendomme, og området indeholder blandt andet den historiske "gule by", der med i karakteristiske farve oprindeligt var et let genkendeligt hjem for de ansatte på statsbanerne.



Venstres spidskandidat Cecilia Lonning-Skovgaard mener, at Frank Jensens planer for området er problematiske.



- Frank Jensen gør meget for at tale demokrati og lokal indflydelse, men Vesterbro har brug for grønne områder, og det behov tromler han henover, siger Cecilia Lonning-Skovgaard, der undrer sig over, at Frank Jensen, der "slår sig op på at være den store grønne Socialdemokrat," nu "med vold og magt vil bygge boliger".



Mia Nygaard, spidskandidat for Radikale Venstre, mener, at det giver god mening at kigge på udviklingen af området allerede nu, men efterlyser også et meget større grønt fokus.



Savner flere detaljer

Thomas Egholm, formand for Vesterbro Lokaludvalg, havde ikke hørt om Frank Jensens planer, før han læste om dem i Politiken.



Han ærgrer sig over, at overborgmesteren ikke har involveret de lokale kræfter i sine visioner, men han er ikke overrasket over, at debatten om byudviklingen i området er kickstartet langt tid før planlagt.



Derfor har lokaludvalget allerede holdt en stribe møder for at tale om mulighederne for området, og Thomas Egholm efterlyser flere detaljer i Frank Jensens plan.



- Jeg savner noget mere info, og jeg er ked af, at udgangspunktet ikke er at løse Vesterbros problemer. Han taler om boliger og erhverv, men desværre ikke behovet for grønne arealer samt sports- og fritidsaktiviteter, siger Thomas Egholm, der til dagligt er elektriker.



Han peger på områder som Carlsberg Byen og Engholmene lige bag shoppingcenteret Fisketorvet som to områder, hvor der de seneste år er blevet byfornyet med fokus på boliger.



Derfor har Vesterbro Lokaludvalg foreslået, at man blandt andet etablerer et idrætsanlæg med fodboldbaner og sportshaller samt parker og natur i området.



- Jeg synes, det var vores tur. En ting er, at vi skal have steder at bo, og noget arbejde eller uddannelse at stå op til, men vi har også brug for noget kvalitet i vores liv. Det er ikke fordi, jeg slet ikke synes, der skal bygges boliger, men man er nødt til at bygge byen, så man kan leve i den, siger Thomas Egholm.



I et mailsvar til Licitationen - Byggeriets Dagblad, afviser overborgmester Frank Jensen, at idéen om at bygge flere boliger skulle gøre det sværere at etablere rekreative områder.



- Der er brug for flere boliger i København, og jeg køber ikke præmissen om, at det skal være enten boliger eller det grønne. Der kan sagtens blive plads til rekreative faciliteter på "Lille Vesterbro". Enhedslisten siger, at de gerne vil bygge boliger, men det kræver, at man ikke siger nej hver gang, eksempelvis på den gamle industrigrund ved godsbaneterrænet, lyder det fra Frank Jensen.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.132